Familie Er was toch veel armoe en veel te grote gezin nen. In de winter was er haast geen werk. Er werd verdiend met helmsteken. Dat werd langs de kust geplant. Opa Vos was een van de beste die er bij zat. Verder hadden ze alleen het boerderijtje. In Callantsoog werd ook veel ge stroopt en de Vossen stonden bekend als echte stropers. Er is wel eens gezegd dat oude moeder Vos zelf schoot, met het geweer de duinen in ging. En ze had gelijk, ze liepen de hele dag om haar heen (konijnen). Tante Jaantje had de leeftijd van m'n broer en zij zaten in dezelfde klas. Het was een veel zwakker meisje dan Pietertje. Ze was niet sterk en ze waren erg bezorgd om haar, Pie tertje ook. Cornelis was ouder dan Pietertje en die zat in dezelfde klas als mijn zuster. Piet, dat was een goede timmerman. Adriaan was vrachtwagenrijder op Schagen. Als je iets uit Schagen moest hebben dan kon je het bij hem opgeven en dan nam hij het voor je mee. Met Pietertje heb ik in dezelfde klas gezeten. We hebben wel naast elkaar gezeten maar meestal zat ze een paar banken verder, ik denk dat het ook vanwege het teveel praten kwam. Pietertje was gek op dieren en kon heel mooi tekenen. ling een baakster, vaak een gewone buur vrouw, die de moeder verzorgde en het huis houden deed. Dat heeft opoe Vos ook wel gedaan, ze was een heel goed mens. Voeding Het eten werd achter gekookt, 's Winters deed moeder veel op de vuurpot en werden er broodjes in de ijzeren pot gebakken. In het vuur voor de ketel zat gloeiende as. Brood met lekkere korstjes en haardkoelcen. Brood werd gedeeltelijk zelf gebakken maar er was ook een bakker in het dorp. Normaal werd er 's middags warm gegeten, ik ken niemand die 's avonds warm at. Maar als we naar school gingen aten we 's middags brood en als we thuis Icwamen werd er eten opgewarmd. Als er bij Pietertje thuis pannen koeken werd gegeten dan ging ik wel mee. Maar ze waren niet zo secuur bij de Vossen en dat was ik niet gewend. Bij thuiskomst kregen we verloren brood. Dan werden er eieren met melk geklopt, daar werd beschuit in geweekt en dan gebakken. Dat was heel lekker. Door de week was er geen lekker vlees. Ik kan nog grillen van dat spek. 's Zondags werd er bij de slager iets extra's gehaald. Ook werd er wel een tulbandje gebakken. We speelden vaak op de buurt of op het schoolplein. Soms gin gen we bij Pietertje thuis spelen, met pop pen en maakte je een beetje een huisje. Of je ging op het nollenterrein, met van die kleine duinen, spelen. Maar niet te lang want wij moesten altijd weer naar huis lopen, allemaal op die klompen. Als we onderweg speelden deden we er een uur over en anders drie kwartier. Bevallen werd er in de bedstee en dan bleef de moeder minstens een week in bed. Er was een vroedvrouw in het dorp, dat was juffrouw Baken en de vroedvrouw deed de hele bevalling. Als er iets ernstigs was werd de dokter erbij gehaald, maar die moest van buiten het dorp komen. Er was na de beval- Kleding Opoe had altijd zo'n wespenschort voor daar boven een jakje, een bloesje kon je niet noemen. en het -11.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2003 | | pagina 11