As Japie, die voif was, zo voor 't hek sting te miereken, den zag ie altoid wel een zoodje joos staan te hengelen en dat leek 'm toch zo mooi. En nou wou ie ok zo ver legen graag een gel hewwe. Dat hai maar om ok te maggen. Maar nei oor, dat rit gong niet deur. "Je benne nag veuls te klein oor, m'n joon," zee moeder, "as je bai de kant neerglis- se, den ben je d'r weest." Maar Japie gaf de moed niet gauw op, hai hield vol. Net zo lang tot moeder deur de lcniese gong. Hai most wel belouve vlak dat ie bai huis bloive zou en niet te dicht bai de slootkant komme zou. Ja pie, allang bloid, beloufde alles en toe kreeg ie een pittig lcloin hengeltje en een knoedel tje deig. Wat was ie gelukkig! zin om te hengelen of om met z'n broertje te speulen. "Miskien heb ie wel de ien of are kinderziekte onder de lede," zee vader, "hai is niks tierig." Maar nei oor, hai wier niet ziek of zuk of zoin en toe 't maandes deerop lekker zeumers weertje was, zee moeder: "Kom op Japie, gaan je mee? We gane zwumme, den mag je nou an de hengel." Vader en moeder voelde d'r oigen toch niet zo bar gerust. "Weet je wat we doene, Japie," zee moeder toe, "ik zei je zwummen lere. Murgen gaan we drelct beginne." Japie wou graag genog. De are dag was 't lek ker weertje. Een end veerder was een grote plas, omdat ze deer 't zand ofgroeven hadde en dat wier nou deur een houp mense as zwumbad gebruikt, 't Was 'r hillegaar drok van in de zeumer. Moeder en Japie gonge 't water in, nou hai was niks bang oor en as moeder 'm vasthield, den begon ie al pittig met z'n arme en biene zwumbewegingen te maken. Nei een week zee moeder, die puur lcuin op 'm was: Nou, joonje, 't gaat al zo merakel goed, dat de are week mag je an de hengel." Japie zoi d'r niks op. Dat vond moeder wel een beetje aars as aars, ze had docht dat ie wel bloid weze zou. De lcommende dage was Japie veul stiller as dat ze van 'm wend wazze. Hai had geniesen Slcoorvoetend kwam Japie bai z'n moeder, 't skreeuwen sting 'm neier as 't lachen. Met trillende lippies zee ie: "Weer... moet... 't... hakie... den... in?" Arme kleine Japie, wat heb ie deer een beroerde week deur had. 't Be grootte moeder toch zo; had ie d'r nou maar deres eerder nei vroegen. Den had ie gien poin in z'n loifie hoeve te hewwen. En zo zien je maar weer, dat wat voor grote mense heel gewoon is, voor lcloine kindere Nel Rentenaar-Bakker Om 't huis weerjapie weunde, was een grote tuin en deer omheen lag een sloot. Japie had ok nag een jonger broertje. Voor de voilighoid van de kleine josies hadde vader en moeder om de hele tuin heen een hek met gaas make leiten. Want je moete d'r niet an denke dat 't grut de sloot induikele zoue, je leed was niet te overzien. -28.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 8