'Vast onder het stof.. .-V v:* i it*. x w i. Héden, den 2|sten/Augustus zullen de ech telieden .Mooij-Vader hun 50-jarig huwelijks- te- ren», Een Callantsoger echtpaar ontdekte hij het opruimen van een schoenendoos tussen een paar polis sen een uitgeknipt stukje uit de Helderse Courant van 24 augustus 1940. pen. Verschillende malen heeft schipper Mooij met de zijnen het leven ingezet om dat van anderen te redden. Woorden en giften zijn niet mooi en groot genoeg om de dank die hen daarvoor toekomt uit te drukken. Thans is Mooij nog lid van de plaatselijke commissie van bestuur van de K.N.Z.H.R.M. en zoals gezegd is de belangstelling voor het actief deelnemen nog onverflauwd. De waardering was groot. In de huiskamer waar Opa en Opoe Mooij bij een zitten, hangen verschillende oorkonden aan de wand, waaruit blijkt, dat men waarde ring heeft gehad voor zijn werk, door onzen oud-redder gedaan, 'n Decoratie in opdracht van den Belgischen Koning en verschillende foto's en platen van reddingen. Midden onder ons gesprek komt het kleindochtertje van de Helderse vluchtelingen, die bij de oudjes onderdak gevonden hebben, 'Opa' en 'Opoe' goeden dag zeggen. Dit getuigt van de huise lijke sfeer in huize 'Mooij' Het Gouden Bruidspaar heeft altijd in Cal- lantsoog geleefd en Opa Mooij zegt dan ook nooit ziek geweest te zijn, zelfs nog nooit hoofdpijn gehad, al was hij vroeger wel eens 'boven de roode streep geweest'. Met Opoe Mooij is dat anders, "Gelukkig is zij de laatste tijd weer vrij goed," zegt ze. We twijfelen er niet aan of het zal het Bruidspaar heden niet aan belangstelling ontbreken. Wij van onze kant voegen gaarne onze geluk wensen bij de vele anderen en hopen dat beide nog lang voor elkaar gespaard zullen mogen blijven. Heden, den 24sten Augustus zullen de echte lieden Mooij-Vader hun 50-jarig huwelijks feest vieren. Natuurlijk zijn we eens een avondje met bei den gaan praten, 'n Gouden bruidspaar komt nu eenmaal niet alle dagen voor en vooral niet in ons kleine dorp. Daarbij komt nog dat de bruidegom 'n zeer populair persoon is bij de dorpelingen en niet te vergeten bij de bad gasten. Allen kennen oud-schipper Mooij, zooals hij dagelijks naar 't strand gaat om over de zee, die hem zooveel avontuur ge bracht heeft, te turen. Beslist ellcen dag gaat hij heen bij mooi en slecht weer, bij stil en storm weer. Hoe kan het anders, 8 jaar roeien in de reddingboot van de K.N.Z.H.R.M. en daar na 30 jaren schipper van deze boot. Het kan niet anders of de belangstelling voor de zee, de scheepvaart en het reddingwezen vormen een belangrijk deel van den levensavond. Dra na onzen komst zijn we druk in gesprek over de reddingen, die schipper Mooij heeft meegemaakt en dat zijn er heel wat. In De cember 1891 de 'Expres', waarvan 6 man wor den gered. 5 December 1896 de 'Louis Marie'. Bij deze redding sloeg eerst de reddingboot lek en moest daarna met een andere vlet de redding volbracht worden. Volhouden was en is nog het parool van de zeeridders. In 1900 de 'Oldenburg' met 8 man, vervolgens in 1903 een driemastschip 'Constance' met 19 man. Tenslotte nog een aantal kleinere sche- „Maarten de Schipper en zijn 'V, vróuw 50 Jaar getrouwd."' - Het geheel was vergeeld en erg verkreukeld. Aan de rechterkant miste elke zin een paar woorden. Wij zijn er toch in geslaagd het zo te restaureren dat we het geschrevene weer konden lezen. We slaagden er echter niet in het zo leesbaar te maken dat het gedrukt kon worden. Vandaar dat we het overgetypt hebben. Maarten Mooij Jbz., geboren overleden (hij werd 97 jaar) Diewertje Vader, geboren overleden (zij werd 79 jaar) 22-01-1864 25-11-1961 28-04-1868 04-04-1947 Toen Maarten en Diewertje in 1940 hun 50-jarige bruiloft vierden, waren ze respectievelijk 76 en 72 jaar. -40.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 20