Uitkijktoren/ Meestal zat de schout de schepenbank voor. Hij was echter niet stemgerechtigd en kon, als de heren wilden 'delibereren' (beraadsla gen) over een gewichtige aangelegenheid, de deur uit worden gestuurd. De schout was in de Heerlijkheid Callantsoog de vertegenwoordiger van de Heren van Cal lantsoog. Door de aard van zijn functie ge noot de schout niet alleen aanzien, maar hij had ook macht. De dorpelingen hielden de schout dus liever te vriend. Hij was namelijk betrokken bij alles wat met recht en wet te maken had. Samen met de schepenen stelde hij verordeningen vast. In de Heerlijkheid Callantsoog waren de amb ten van baljuw en schout in één persoon ver enigd. De schout had in zo'n kleine gemeen- De toren is van hout en is gebouwd op een heuvel van zand. De toren staat dicht bij de Zandweg, een zijweg van de Abbestederweg, en is 4 meter hoog. Vanaf dat punt heeft men een prachtig uitzicht op het Abbesteder nollenland. Dat ontwikkelt zich steeds meer tot een uniek natuurgebied. Maarten Bakker nam van de toren een foto. Het zwarte plastic is nu weg. Het is de bedoeling dat er gras op de heuvel gaat groeien. schap als Callantsoog dus grote macht en er was durf voor nodig om kritiek op hem te leveren. Toch is er zowel op de schout Jan Harge (1727- 1740) als op de schout Cornelis van Duijsburg (1743-1758) zeer ernstige kritiek geweest. De eerste nam ontslag en de tweede kreeg het. X Wim Lastdrager In het Regthuys, dat stond ongeveer op de plaats waar nu de Rabobank staat, zetelde de schepen bank. (Tegenwoordig noemen we zo'n college de gemeenteraad). Dat was het hoogste bestuurlijke college van het dorp. In 1746 werden bij meerderheid van stemmen tot Callantsoger schepenen gekozen: Rieter Sijmonsz. (president), Jan Vos, Teunis 't Hart, Krijn de Jongh, Gerrit Jansz. Weij, Rens Resel en Cornelis Boomhaar. De laatste twee werden als nieuw-aangekomenen beëdigd. In juli 2000 schonken de gebroeders Vink, eigenaren van een bollenbedrijf, aan de stichting Noordhollands Landschap een uitkijktoren. Dit omdat ze erg tevreden waren over een bepaalde ruil van grond. (Meer over het reilen en zeilen van de beide schou ten in Callantsoog kan men lezen in de verhalen van SjoerdAuke Doevendans in 'De Clock' jaarg. 13 no. 4 en jaarg. 14 no. 1 t/m 4 en in zijn boek 'Als het zand langs de Noordzee stuift'. Het is te koop op zaterdagmorgen in de boerderij 'Tante Jaantje'. f. 30,00). Gegevens o.a ontleend aan: 'Sprokkelingen' van J. Baken Gzn. -38.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 18