V&ums Dan volgt een opsomming van wat er allemaal met 'die was' ge beurde. Nadat de familie zich verschoond had en dat gebeurde meestal op de zaterdag, werd het vuile goed in sodawater in de week gezet. Op zondagavond moest 'de was' in de wasketel. Daarbij werd dan groene zeep of stukken Sunlightzeep ge daan. Op maandagmor gen vroeg werd 'de witte was' op de vuurduvel ge kookt. Na een uur tje werd alles in een zinken teil gegooid. Met een boender werd dan elk stuk goed op 't geribbelde was bord schoonge boend. Dat witte goed moest daarna in bleekwater en vervolgens door water met een zakje blauwsel gehaald worden. Dan werd het witter dan wit. Zo kon je mooi aan de buren laten zien dat je goed kon wassen. In het water waarin eerst 'de witte was' had gelegen, werd nu 'de bonte was' gestopt. Tot slot gingen de sokken erin. Heel wat kledingstuk ken moesten ook geste ven worden (overhem den, ook zakdoeken). Tenslotte moest alles aan de lijn worden ge hangen. Vaak werd het witte goed ook te ble ken gelegd op een gras veldje. En dan maar hopen dat het niet zou gaan regenen. Op dinsdag werden de gesteven stukken goed ingevocht en gestreken. Nee, de vrouwen hadden het vroeger niet gemakkelijk. Maandag en dinsdag waren hele zware dagen. En nu in 2001? De was machine met centrifuge en droger doet bijna alles. De vrouw hoeft alleen maar naar de plaats te lopen waar de wascom- binatie staat. Ze kiest een programma, drukt op een knop en de ma chine doet de was. Wim Lastdrager In het rechtse gedeelte van de stal in de museumboerderij 'Tante Jaantje' hebben een paar dames een tentoonstelling gemaakt over hoe het wassen vroeger ging. Vooral oudere dames staan daar vaak een hele tijd stil bij te kijken. Als je als rondleider vraagt: "Weet u hier nog van?" Dan ko men de verhalen los. "Ik zie mijn oma nog zo aan de wastobbe staan." Met een boender werd elk stuk goed op het ge ribbelde wasbord schoongeboend. In de stal van de museumboerderij 'Tante Jaantje' alles over wassen vroe ger. V£W\ Wasketel met sproeier. -36.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 16