't Sluisjes Bij diezelfde buurvrouw Ra ven was 't altijd gezellig, ze lachte veel en kon heerlijk haardkoeken bakken. Dat zijn ronde platte broodjes van brooddeeg. Van dat deeg maakte men een soort bal, net als van gehakt, die maakte je plat en beide kanten even in een bord meel en dan bakken op het kolenfornuis of op de plat- tebuiskachel. Heerlijk als ze warm waren met boerenboter en suiker, stroop of kaas. Ook schonk zij veel koffie uit aan mensen die aan huis kwamen te venten met brood, de bakker, kruidenier, slager, groenteboer, de post en de mensen die aan de wegen werkten. Ze had een doos met oude schoenen en als het 's winters ging vriezen en we konden schaatsen, gingen de kinderen uit de buurt schoenen passen bij buurvrouw Raven en was er voor iedereen wel een goede maat te vinden. In het witte lange huisje van Baken hebben heel veel verschillende mensen gewoond en altijd twee gezinnen en dikwijls grote ge zinnen. Toen was het helemaal niet zo mooi en alles heel klein en sober. Nadat de familie Baken het gekocht heeft in de jaren '50 heb ben zij het mooi opgeknapt. Vader Jaap Baken was veeverloskundige en zoon Adriaan is hem opgevolgd. Ze hebben beiden heel wat moeilijke bevallingen bij koeien en schapen tot een goed einde gebracht. Nu kan men nog het Noord-Hollands Kanaal afsluiten van 't polderwater, maar er kan niet meer worden geschut. Al vóór 1920 was de familie Raven sluiswachter en tevens wegwer ker. Piet Veeter, de timmerman en de fa. Jimmink waren de oudste generatie, die er woonden en er bleven tot het einde van hun leven. Alleen Cor Jimmink heeft zijn laatste jaren doorgebracht in het rusthuis te Cal lantsoog. Het was een heel andere tijd. Geen elektrisch, geen waterleiding en geen telefoon, niks van dat alles. Buurman Raven werkte bij de pol der 'het Koegras' en zijn zoon Warmer, we noemden hem altijd Warretje Tet, hoe we aan die naam kwamen mag Joost weten, heeft dat ook nog een poos gedaan. Maar zo ongeveer in 1958 kwam de fam. Schut in hun huisje wonen en ging Raven een paar huisjes verder op richting Westeinde wonen. De w.c. of plee (van die kleine huisjes) stond een stuk van huis boven de sloot, wat in de winter geen pretje was. Daarom werd 's nachts meestal de po gebruikt en zo was dat bij iedereen. Wat wonen we nu dan toch lekker in onze ver warmde huizen. Gelukkig is later een nieuw huisje daar gebouwd door de pol der Koegras en dat wordt nu bewoond door de fam. Manshanden uit Den Hel der. Deze familie heeft het onherkenbaar veranderd. G. Smit-Jimmink enA. Vriesjimmink 't Sluisje: het uiterste puntje van Callantsoog aan de Callantsogervaart en het Noord-Hollands Kanaal. Het gehucht 't Sluisje heeft z'n naam te danken aan het sluisje dat onder de Rijksweg doorloopt en open en dicht kan, zoals men verwachten mag van een waterweg. Tevens werden in de sluis de boten geschut die vroeger vanuit het Noord-Hollands Kanaal de polder het Koegras bin nen voeren en andersom. 1922: v.l.n.r. dochter Greta Veeter (later getrouwd met D. de Boer), zijn vrouw Neeltje Veeter-Prins, zoon Jan Veeter, Pieter Veeter zelf en een werknemer. -33.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 13