Bonketv treeft o& ket stra*ul Wim Lastdrager Doordat het warmer werd, smolten de ijskappen en Op 10 november 2000 lagen er grote bonken veen op het Callantsoger steeg het nivo van het wa- strand nabij paal 11. ter. Uit het water dat boven het veen kwam te staan, zakte zand naar be neden. Over het veen kwam dus een laag zand te liggen. Een gebied dat lang droog is gebleven, omdat het hoog lag, is de Doggersbanlc. Daar hebben de dieren en mensen zich het langst staande weten te houden. Maar het water bleef stij gen. Nu staat er boven de Doggersbanlc zo'n 27 m water. Het is dus begrijpelijk dat vissers er beenderen en voorwerpen uit heel vroege re tijden opgevist hebben. Onder andere 2000 mammoetlciezen! Ook prehistorische werk tuigen, waaronder bijlen gemaakt van been deren van de oeros 9.000 jaar oud). Dit wijst erop dat grote delen van de Noordzee eens bewoond zijn geweest. In het boek van Henk Schoorl 't Oge schrijft hij dat de secretaris Dirk Abbestee in 1663 toestemming gaf om aangespoeld veen van het Oger strand te halen (tegen betaling). Er mocht ook naar dat veen gegraven worden, maar men moest wel 130 meter van de Zij perzeedijk of van de duinen vandaan blijven. En... de armen, die vanouds veenbonlcen op het strand verzamelden, mochten niet in hun recht belemmerd worden. Maar om op het veen op ons strand terug te komen nog het volgende. In de Noordzee lig gen dus bedekt door een laag zand veenvel- den. Door de bewegingen van het water sloe gen en slaan er uit de zeebodem stukken veen los. De vloedstroom doet deze brokken veen op het strand belanden. Dat is al eeu wen zo geweest en gebeurt ook nu nog. Vroeger verzamelden de kustbewoners die veenbonlcen. Vooral voor de armen was het veen een welkome brandstof. We vinden op strand, vooral na een zware storm bonken veen. Dat is niets nieuws. Honderden jaren geleden was dat ook al zo. Waar komen die bonken vandaan? We moeten ons realiseren dat gedurende de laatste ijs tijd, zo'n 60.000 jaar gele den, er enorme hoeveelhe den water in de vorm van ijs lagen opgeslagen. Het zee- nivo was toen aanzienlijk la ger dan nu. Zo lag de Noord zee aan het eind van de ijs tijd, zo'n 10.000 jaar gele den, grotendeels droog. Het klimaat werd milder. Daar door konden er planten, struiken en bomen op de Noordzeebodem groeien. Na honderden jaren ontstond er een laag veen. foto: Maarten Bakker -31.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2001 | | pagina 11