De bril Aantal buizen op het eiland 't Nel Rentenaar-Bakker Zo lang as Cor z'n eigen heuge kon, most ie al een bril op hewwe, want hai had verlegen slechte ouge. As ie 'm ofdeid, den kon ie zowat niks onderskaie, dus hai paste wel goed op dat 'r niks met z'n bril beure kon. Op een keer, toe 't lekker zeumerweer was, gonge Cor en z'n moidje Afie uit de Groote Keeten te zwummen. Afie kon 't niet zo erg goed oor, want ze was altoid bang dat ze gien grond meer onder d'r biene had en dat ze den koppie onder gaan zou, weer ze doods bang voor was. Maar Cor, nou, die kon zwum- me as een rot! Dus vanwege Afie gonge ze nei de sloot bai de Boslcermolen in de buurt van Abbestee, weer 't an de kant puur flouk was. As je deer twei meter van de wal of was, den kwam 't water nag niet veerder as je middel. Maar halfweg was 't wel zo'n drie meter diep, dat is niet niks! Zeumersseives kwam d'r altoid een heel zood- je jongvolk hullie vertier zoeke, maar toeval lig wazze ze deuze keer maar met z'n twei- tjes. De rest van de joos en moide kwam niet opdagen, wat Cor en Afie hillegaar niet erg vonde oor. Afie ploeterde wat langs de kant, maar Cor gong oftig heen en weer de Molensloot over. Toe ie oplest weer dicht bai Afie was, wou ie zien leite hoe goed of ie duike kon. Afie keek benauwd toe. Ien, twei keer gong 't goed, maar toe ie voor de derde keer boven water kwam, skreeuwde Afie in penielc: "Weer is je bril?" Cor verskoot z'n eigen een ongeluk. Dat was een ramp. "Bloif staan weer je benne," riep ie met van skrilc overslaande stem, "as je d'r op trappe, den is ie an barrele. Ik zei per- bere of ik 'm opduilce ken." En zo dook Cor wel een keer of tien onder om op de bodem z'n bril te zoeken, maar hai vond niks aars as Fïd v' Aw prut en stiene. Vertwoifeld hield vol, hai most ie 'm vinde, want hai had 'r gien ien voor de breek. Afie kon 't oplest niet langer harden. Voetje voor voetje skuifelde ze heel zachies een endje van d'r plaas. Of en toe maaide ze met ien bien in de rondte en inienen gaf ze een slcreeuw: "Ilc hew 'm, ik hew 'm, hai zit tussen m'n tone. Kom gauw hier, den ken je me eflces een steuntje geve, want aars ken ik 'm niet pakke!" Dat liet Cor 'm gien twei keer zegge en toe ie Afie stoif bai d'r arm vasthield, stak ze d'r bien bove water met de bril tussen d'r tone lclemd. Hai was nag hillegaar heel olc. Cor was de koning te roilc, want hai had 'm oigen- lijk al ofskreven. "Je moete olc niet meer zo stom weze om duike te gaan met je bril op," grommelde Afie. "Zulcs ken nooit goed ofkomme, dat hei je nou weerderes zien. En aars moetje 'r een touwtje anbinde, dat doen de zoilers olc altoid." Ja, dat was een goeie reid, deer had Cor nag geniesen bai stilstaan. Afoin, voor deuze keer hadde ze wel weer genog zwommen, de lol was 'r nou toch of en murgen zoue ze wel weer zien. Opgelucht kuierden ze armpie-deur op huis of. Volgens Henk Schoorl Het merendeel van db huizen bestond uit 1477 180 niet taxeerbare 'schamele' behuizingen. 1494 150 Bij de taxatie voor de 10de penning werden 1514 150 ze van te geringe waarde geacht, dus behoef 1553 220 186 den de eigenaren van deze 'krotten' geen belasting te betalen. 1557 129 96 1561 1571 98 0 40 Waarom in 1571 geen taxatie? Omdat in 1570 het dorp Callinge wegspoelde! Jaar Aantal Niet getaxeerd -37.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 17