1457 - Opstand op 'Het Oog' Van Hogendorp vermoord. Wim Lastdrager Philips van Bourgondië (1419-1467) had geld nodig. Hij liet daartoe een bede omslaan. Met andere woorden: Hij beval dat iedere stad of dorp een bepaalde som gelds aan hem moest betalen. Een vorm van belasting dus. Deze bede viel buiten de bemoeienis van de Heer van 'het Oog', Reinoud van Brederode. Philips liet de bede rechtstreeks innen. Thomas van Hogendorp uit Haarlem met zijn assistent Jacob van Alkemade en een knecht reisden het Noorderkwartier af om het geld te incasseren. Dat wekte veel wrevel en weerstand op. Zo ook op het Oog. Op hemelvaartsdag 1457 arriveerde Van Hogen dorp op het Oog om de bijdrage van 16 schil den* te innen. Terwijl hij in het schouthuis wachtte, kwam het Ogergerecht ter be raadslaging bijeen. Het gerucht over de te beta len schatting bracht het eiland in opschudding. De Ogers namen een vijandige houding aan. Verscheidene malen waarschuwde de vrouw van de schout voor de dreigende stemming. Met Jacob van Allcemade vluchtte Van Hogen dorp via de achterdeur van het schouthuis om door de duinen en langs het Noordzeestrand te ontsnappen. De knecht kreeg opdracht om met een gehuurde wagen achterop te komen. Met pieken, bogen en knotsen kwam een woe dende menigte hem na. Van Hogendorp wierp huik** en tabberd*** af, maar zijn maliën kolder**** belette hem snel uit de voeten te komen. De horde vermoordde hem, roofde kle ding, geldtas en documenten en gebruikte het naakte lijf als schietschijf. De Ogers weigerden Jacob van Alkemade en de knecht het lijk naar Haarlem te laten vervoeren en begroeven Van Hogendorp drie dagen later op het Oog. Ondanks herhaalde aandrang van vrienden en familie werd herbegraving in Haarlem door de Ogers geweigerd, tot op bevel van Philips van Bourgondië de dode van het Oog naar Haarlem werd overgebracht. Het Ogergerecht beweerde dat de daders naar zee waren gevlucht en men daarom niet tot berechting kon overgaan. Bij nadering van een hertogelijke strafexpeditie vluchtte het meren deel van de mannelijke bevolking de zee op. Ondanks ban en confiscatie van hun bezit ble ven de daders zich op het Oog vertonen, terwijl het Ogergerecht voorwendde hen niet te kun nen achterhalen. De loop der gebeurtenissen onthult, dat de Oger gemeenschap naar buiten een sterk gesloten front vormde. Niemand wist iets, niemand had iets gehoord. Het Oger gerecht kon of wilde geen daders vinden. Vooral op aandringen van de Haarlemse familie van Van Hogendorp greep Philips van Bourgon dië in 1461 in. Hij liet door militairen een ne gental Ogers gevangennemen en in Den Haag gijzelen.Zij bleven drie jaar in gevangenschap. Na een gratieverzoek kreeg de Ogergemeen- schap van Philips van Bourgondië de volgende harde voorwaarden opgelegd: 700 Rijnse guldens aan Philips, een zoengeld van 200 Rijnse guldens aan de erven Van Hogendorp en... de getaxeerde gevange niskosten aan de gevangenenbewaarder Martijn Ho- gedans te betalen. De erven Van Hogendorp tekenden tegen deze uitspraak protest aan bij het Hof van Holland. Zij achtten het misdrijf zo ernstig, dat het zoen geld van 200 gulden niet in verhouding zou staan tot de ernst van de moord. Het Hof deed op 16 november 1464 uitspraak. Het zag geen grond de beslissing van Philips te betwisten en bekrachtigde het ontslag uit gevangenschap van de negen Callantsogers, na dat het zoengeld van 200 Rijnse guldens bij het Hof was gedeponeerd. ±1450 A en B de dorpen op 't Oghe. Voor verdere ver klaringen zie het boekje Wetenswaardigheden. Te koop bij de V.V.V. en Leguit. Schilden gouden munten in 1337 ingevoerd, huik lange mantel met kap. tabbert wijd tot op de voeten neerhangend bovenkleed met wijde mouwen. Sinterklaas heeft een tabbert aan. maliënkolder Een soort harnas. Het is samengesteld uit ijzeren ringetjes. Gegevens ontleend aan het boek 't Oge van Henk Schoorl. - 35. -

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 15