Onze po Wim Lastdreager En voor die tijd, toen er nog geen po's en toiletten waren? Heel een voudig, er was niets! Men deed zijn behoefte ge woon in de open lucht. Favoriet in Callantsoog wa ren de duinen. Op het erf van Tante Jaantje' staat o.a. een houten gebouwtje van een meter in het vierkant. Dat was: de plee, de poepdoos, nummer honderd, 't schijthuis. Er beston den vele namen voor. Geïnteresseerden kunnen de deur van het huisje openen. De klompen die onder de deur uitsteken, betekenen niet dat er iemand 'op de plee' zit. In het huisje hangt een bakje met daarin stukken krantenpa pier. Dat werd namelijk rond f900 veel gebruikt om de billen schoon te maken. Voor die tijd behielp men zich met gras, hooi of stro. Pas in f857 vond een Amerikaan het toilet papier uit. Hij maakte de eerste rol voor het kleine kamertje. Na 1925 veroverde 'de rol zacht als zijde' ook Nederland. Als zitplaats in het huisje diende een hou ten plank met een gat. Een emmer onder het gat was een simpele oplossing. Als de emmer vol was, werd die op de mesthoop gegooid. Die lag ook achter de boerderij op het erf. Toen Callinger Erfgoed in 1993 de boerderij kocht, was er al jaren geen mest hoop meer. Het huisje stond toen op een ierput. In 1995 is het huisje gerenoveerd door Niek Smit. Het is toen tevens een kwartslag ge draaid. Het publiek heeft er nu meer kijk op. In een museum in Nijmegen staat een po uit 1400. Ze is van steen. Later kwamen er exemplaren van tin, emaille en porselein. Heel rijke families hadden een po van zil ver. In de museum-boerderij 'Tante Jaantje' is een oude po tentoongesteld. In zo'n 'po de chambre' of 'kamerpot' deponeerde men zijn of haar plasje of iets groters als men de afstand van slaapkamer naar w.c. te groot vond. Links de plee en boven het bakje met kranten in de plee. foto's: Corry Lastdrager en Maarten Bakker - 34. -

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 14