laars te ontdekken, want het Zwanenwater was nog streng verboden, particulier bezit. Leren dat je niet in zee mocht bij de pieren en altijd met je tenen de grond moest kun nen voelen bij het zwemmen. Het maakte indruk, want was moeder niet een keer door een mui een eind in zee getrokken? Kijken hoe Piet en Willem van Jantje aan het garna len vangen waren. Kwallen begraven en een beetje angstig krabben kijken bij de pieren. De allermooiste herinnering betreft echter een oefentochtje op zee met de reddingboot. Eerst de tewaterlating. Met heel veel span paarden over het rulle zand, langs de Seinpost, naar het strand. Wat was hij groot en hoog in kinderogen. Wij werden in de boot getild om als drenkeling te fungeren. De boot werd in zee gereden en er werd op een kalm zeetje een rondje geroeid. Onverge- telijk.Toch niet voor niets, dat oefenen. De zee kan ook spoken. Gevaar dreigt altijd. 1935. Links de schrijver van dit stuk. Toen ik tien was kwam er een einde aan de zomervakanties in Callantsoog. De zomer van '39 was de laatste. De tweede wereldoor log brak uit en de mobilisatie werd afgekon digd. De oudste lichtingen reservisten moes ten de kust gaan verdedigen en de zomer huisjes werden gevorderd. 'Erica' was een soort kantoortje. Vele jaren later bleek de vader van een van onze beste vrienden in de strenge winter van '39 als militair in 'Erica' te hebben gewerkt en nog steeds kontalct te onderhouden met Callantsogers uit die tijd. Een jaar later was er geen Nederlands leger meer en was alles gevorderd door de Duitse Wehrmacht. In de zomer van 1942 kwam het bevel om Callantsoog te ontruimen. De zo merwoningen moesten in zeer korte tijd wor den gedemonteerd en de inventaris afge voerd. Logerend bij oom en tante in de Wie- ringerwaard werd ik, 13 jaar oud, tesamen met een knechtje, op de fiets met aanhang- wagentje, naar Callantsoog gestuurd om zo veel mogelijk inventaris in veiligheid te bren gen. De zomerwoningen werden weer opge bouwd aan de Oosterweg bij de Noord- schinlceldijk om de verdreven Callantsogers onderdak te bieden. 'Hollywood' was gebo ren. Ik ben er één keer geweest. Ook op een regenachtige dag. Alles was drassig. Na de oorlog was er geen sprake van dat 'Eri ca' en 'Zonneschijn' weer door ons gebruikt mochten worden. Het zou nog tien jaar du ren. Ze werden weer gedemonteerd en in Cal lantsoog aan de Op 't Landtweg op de huidige plaats weer opgebouwd. Door de verwoesting van Den Helder en de munitie-explosie in '43 in Callantsoog bleven ze als noodwoning nodig. De huuropbrengsten waren 2,50 en 3,50 per week. De oude generatie zag er geen brood meer in. In 1948 werd 'Zonne schijn' verkocht aan de familie Boontjes uit Schagen die er dus nu ook al weer als goede buur 50 jaar plezier van hebben. Eindelijk werd in 1955 ook 'Erica' weer vrijge geven. De jonge generatie voorkwam dat het ook verkocht werd en knapte het zo goed mogelijk op. Vanaf dat moment ging Cal lantsoog weer leven voor de familie. Kinderen werden geboren en groeiden op. De geschie denis herhaalde zich. Ook zij genoten jaar in jaar uit van zon en zee, en hechtten zich aan Callantsoog. Opnieuw werden de banden met Callantsoog aangehaald en vormden zich vriendschapsbanden met Callantsogers en met badgasten. We werden gecharterd om op het strand te helpen bij de kinderspelen, we mochten de albums met herinneringen van opa (Piet) Vos inzien en zagen Callantsoog veranderen en groter worden. Ook 'Erica' werd verbouwd en 'Zonnedauw' en 'Sunne- maire' konden aan het familiebezit worden toegevoegd en nieuw worden opgetrokken. Weer werd een generatie volwassen, ging trouwen en kreeg kinderen. Weer werd Cal lantsoog de favoriete zomerbestemming. Opa en oma mogen meegenieten en soms op de kleinkinderen passen. Callantsoog blijft de ideale familiebadplaats met zijn licht, zijn prachtige luchten en zijn kerkje dat ons uit nodigend begroet als we de bocht in de Zij- perdijlc omkomen. -33.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 13