Smalle doodskisten Oude foto's Mr. Dirk Burger van Schoorl die in 1717 in Callantsoog begraven is, heeft over de omgeving van Callantsoog geschreven. Zo meldt Dirk Burger ons het volgende: Ook in maart 1960 kon J. Westenberg nog foto's nemen van: 1 Blootgespoelde weidegrond op het strand bij Groote Keeten met wagenspoor en hoefsporen van runderen. 2 Blootgespoelde resten van een middel eeuws kleidijkje op het strand bij Groote Keeten ten noorden van paal 10, waarin grote harde turven zijn verwerkt. De redactie wil graag foto's 'uit vroeger dagen'. Als u er een (of meerdere) hebt, wilt u die dan aan Jannie Provily geven? Die laat er een kopie van maken. Uw eigen foto krijgt u natuurlijk na een paar dagen terug. Met verwondering zagen wij alle aan de smalheid der Dood-kisten, want alle de Dood-kisten op het gansche Kerkhof waren eenparig. Ze waren niet wijder dan een houtvoet en een duimbreed wijd.** Zoodat wij niet anders konden bespeuren of de Dooden moeten ze van ouds op haar regterzijde in deze Dood-kisten gele gen hebben. m. Als het gebeurt bij tyden en wylen dat er een zwaren storm aan onze Stranden is, en daar by naderhand een laag gety, zoo gebeurt 't dat de Strand van de Zand-banken is ont bloot: zo hebbe ik Dirk Burger, be neffens de Predicant Cornelis Mooy en den Officier Cornelis van den Heuvel, beide met mijn in 't Jaar 1704 in Grasmaant op 't Strand van het Oude Callants-ooge nabij Groote Keeten gezien de Fondamen ten van de Kerk. En veel doodkisten, die open gespoelt waren. a. hoefsporen van runderen b. sporen van wagenwielen Ook zagen wij aldaar nog de geploeg- de Akkers met haar vorens geploegt leggen, net en klaar, alsof zij maar een vierendeel jaars geploegt hadde geweest. Ja, dat nog meer is, de wielslagens van de wagens, die door en over de Akkers waren gereden. Ja, zelfs de paardestappen kon men nog zien, alhoewel de Noord-Zee daar meer dan over de hondert jaren haar golven dikwijls heeft over laten rollen. april een houtvoet is ±28,5 cm en een duim is ±2,5 cm 1 november 1570 Allerheiligenvloed, Callinge op 't Ooge wordt grotendeels weggespoeld. -31.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 11