1570 - Het dorp Callinge overspoeld N/et weggooien... Lied (Zie de Clock no. 1,1999) De Allerheiligenvloed. Wim Lastdrager Op de late avond van de lste november 1570 gebeurde het. Het water in de Noordzee had door de noordwesterstorm een dramatisch hoogtepunt bereikt. Urenlang beukten de metershoge golven op de betrekkelijk smalle duinenkust. De duinen die het dorpje Callinge met zijn kerk en nog maar 90 huizen moest beschermen. Helaas hield de rij duinen het niet lang uit. Op twee plaatsen brak de zee door de duinen en vernietigde het dorpje. Tientallen houten huizen, waarvan een veertigtal al bijzonder slecht waren, spoelden weg. De stenen kerk bleef grotendeels staan. De bewoners vlucht ten. Er waren drie doden te betreuren. Ook de omringende polders werden over spoeld en de dijken van de Noorder- en Zui derschinkel alsmede de Zijperdijlc begaven het. Pas in 1615 waren de Oger- en Zij per- dij ken hersteld. In 1580 bouwden de Ogers, die niet blijvend naar elders waren gevlucht op de hoogopge- stoven Jewelgrond weer een nieuwe kerk, hui zen en boerderijen. Voor het bouwen van deze kerk werd veel afbraakmateriaal van de gedeeltelijk verwoeste kerk op het eiland ge bruikt. Zo ontstond het huidige Callantsoog. Gegevens ontleend aan het hoek 't Oge van Henk Schoort 2 november Allerheiligen Roede of roe. Op verschillende plaatsen ongelijk. Hier hebben we te maken met de z.g. Nederlandse Roede, die is 10 meter. Bent u geen verzamelaar en wilt u na enige tijd 'de Cloclcen' bij het oudpapier zetten, bedenk dan eens wie u met de bladen een plezier kunt doen. Misschien een familielid of een kennis? Of leerlingen van scholen? Die laatste kunnen zoals al eerder gebeurd is, 'de Clock' gebrui ken bij een spreekbeurt of een werkstuk. Ook bestuursleden van onze vereniging houden Van mevr. Zeeman-Ambuul (Helmweg) kwam een opmerking over de tekst bij het lied van Klazien Bakker (Achterweg). Er stond geschre ven dat het bevrijdingsfeest in 1945 gehou- De doorbraken in de Ogerkust in 1570. B is ongeveer de plaats waar het dorp Callinge gelegen moet hebben. 1. gat van 30 roe in de Noorderschinkel 2. gat in de Noorder-Zijperdijlc, 100 roe. 3. klein gat 4. klein gat 5. Grote Wiel 6. Blanclcaertswiel 7. Nieuwe Spoelde Wiel 8. Sluisgat zich voor 'oude Cloclcen' aanbevolen, want altijd is er bij nieuwe leden vraag naar eerde re uitgaven en herdrukken doen we niet. Dat is te kostbaar. Van enkele jaargangen zijn nog exemplaren te koop. Mist u er een paar, kom dan op zater dagmorgen naar de boerderij van Callinger Erfgoed op het Dorpsplein. Daar is het archief. Oude jaargangen 15,00. Losse num mers 5,00. den werd in de schuur van Jaap van Scheijen, de kruidenier. Dat is volgens mevr. Zeeman- Ambuul niet juist. Volgens haar werd het feest gehouden in de schuur van Jaap van Scheijen, de smid. -30.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 10