KROEGENTOCHT Inleiding In de ochtend van dinsdag 13 augustus 1799 koos een vloot van meer dan 200 Engelse zeil schepen, onder gunstige voortekenen de zee voor een invasie op de kust van Noord-Holland. Het bevel berustte bij vice-admiraal Mitchel. Op 15 augustus werd er, terwijl er nog een stevige wind stond, verbinding gemaakt met de Noordzeevloot. Van 15 tot 20 augustus bleef het weer buitengewoon stormachtig. Vele schepen liepen averij op en zij raakten van elkaar gescheiden op de Noordzee. Op de avond van 20 augustus was de wind aanzienlijk afgezwakt en verzamelden de versprei de schepen zich weer rond het admiraalschip. Op 22 augustus ging de gehele vloot op een afstand van ongeveer 5 mijl van de rede van Texel voor anker. Opnieuw begon het te stormen. Na drie dagen verbeterde op de 25ste augustus het weer. Op de morgen van de 26ste augustus kwam de gehele vloot ten anker ter hoogte van de noord punt van Noord-Holland. Om drie uur in de ochtend van de 27ste augustus werd het bevel tot ontscheping gegeven voor de invasie op de stranden bij Groote Keeten. De 12 september 1799 gaan ook de Russen beginnen met de landing op de Noordhollandse kust bij Groote Keeten. Het totaal aan Engelsen en Russen was na de landing 40.000 soldaten en manschappen. Op 6 oktober werd het gezamenlijke Engelse en Russische leger bij Castricum gedwongen zich terug te treldcen door de hevige aanvallen van de verenigde legers van de Fransen en de Hollanders. Het Engels-Russische leger capituleerde op 18 oktober 1799 in de nabijheid van Alkmaar. Rond 20 november hadden alle gecombineerde Engelse en Russische strijdkrachten zich inge scheept en de rede van Texel verlaten. 27 augustus 1799. De landing van de Engelsen op het strand van Groote Keeten. De verliezen van de Hollanders bedroegen 1100 man en die van de Engelsen 500 man. Na dit gevecht rukten de Engelsen op naar Den Helder. De Bataafse troepen trokken zich terug. Zij bleven wachten op Franse versterkingen. Van paardenstallen tot woning naar bar-restaurant-dancing 'De Vijverhut'. Piet Tromp 68

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 8