k PREDIKANTEN IN CALLANTSOOG, deel 1 In 1570 verwoestte de Allerheiligenvloed het zogenaamde tweede Callantsoog dat ten noord westen van het huidige Groote Keeten gelegen moet hebben. Oolc de aan Johannes de Doper gewijde kerk werd vernield. •;'i djn Een deel van de bewoners vluchtte naar een hoogte aan de zuidwestkant van de polder de Jewel. Daar was al enige bewoning. Deze buurtschap werd Sevenhuysen genoemd. Op die plaats, aan drie zijden beschermd door duinen, bouwden de Callantsogers hun huizen en boerderijen weer op en in 1580 ook een kerk. Dat deden ze met materiaal van de oude kerk, die op hun eiland had gestaan. Ook de in 1491 gegoten klok verhuisde mee. De Ogers van 1580 zullen na de bovengenoemde ramp vele jaren financieel niet in staat zijn geweest een predikant te beroe pen. Uit een schrijven van Gecommitteerde Raden van 18 juli 1608 aan de predikant te Sint Maarten blijkt dan ook dat aan deze tevens de zielszorg in Callantsoog was toevertrouwd. Vanaf die datum heeft onze redac teur C. W. H. Schaap steunend op wat J. Baken Gzn. in zijn boek 'Sprokkelingen' schreef, de predi kanten die achtereenvolgens in Callantsoog werkten, gevolgd. Het geheel werd samengesteld door Wim Lastdrager. 16 eeuwsche Hervormde kerk ic Callantsoog ZlGCjJy De kerk van het 'tweede' dorp in het noorden van het Ooghe achter een smalle duinreep omstreeks 1550. De Ketelduinen tussen Callantsoog en Petten zijn overdreven weergegeven. 't Oge van Henk Schoorl Het schrijven en samenstellen van dit artikel vond plaats in 1991. In mei 1992 overleed de heer Schaap. Zijn vrouw was een maand ervoor gestor ven. De Herv. Kerk van Callantsoog voor de restauratie van 1924-1926. 74

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 14