UIT HET LEVEN VAN KLAAS RIETVINK, deel 2 Ja, zo rommelde je door die tijd heen en als je het niet deed, had je ook geen kans om op de zwarte markt wat voor je gezin te kopen of liever te ruilen. In die laatste hongerwinter liepen de wegen vol mensen uit de grote steden met oude fietsen voorzien van antiplofbanden* of met karren met daarachter en ervoor vrouwen, kinderen en oude mensen. De jonge kerels waren allang afgevoerd voor de arbeidsinzet in Duitsland of waren ondergedoken, want als ze gegre pen werden, gingen ze ook naar de wapenfabrieken. Over die tijd kan ik wel eindeloos schrijven. Over dingen waar je nu van zegt, dat is toch heel gewoon. De meeste artikelen waren schaars of helemaal niet te krijgen. Alles was letterlijk op de bon. Een van die artikelen was zout. Als je als boer ergens een klandestien varkentje had zitten dat op een gegeven ogenblik in de kuip moest en je had geen zout dan kon je geen varkentje slachten. Zo ruilde ik eens bij een boer 20 pond zout voor drie kazen en een pond boter. Hoe ik aan dat zout kwam? In de kisten van Rijkswaterstaat lag hier en daar nog wat z.g. geneutraliseerd zout van voor de oorlog. Dat was wegenzout (belastingvrij) om de gladheid te bestrijden en ongeschikt gemaakt voor de consumptie door er een of ander middel over te strooien. Dat laatste was in de loop der tijd vervlogen. Tenminste dat hoopte ik! Gelukkig voor de boer was die gedachte juist. Na een paar weken leefde de boer nog! Het zout kon voor de slacht dus toch nog gebruikt worden. Ik zie nog het gezicht van Moeder de vrouw, toen ik een tas met drie prachtige kazen en een pond heerlijke boerenboter op tafel omkeerde. Tijdens de oorlog 1940-1945 Jannie Provily-Rietvink Antiplofbanden. De rubber binnen- en buitenbanden om de fietswielen die met lucht gevuld werden (en nog worden), waren in de oorlog nagenoeg niet te koop. Was de band versleten en kon hij echt niet meer opgelapt worden, dan werd er in de velg van het wiel een stuk dik touw of tuinslang bevestigd. Je kon dan weer, hoewel belabberd, fietsen. Een lekke band was er niet meer bij. En je band plofte ook niet meer! Vrachtwagen met houtgasgenerator. Tekening J. van Stee 27

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 7