KROEGENTOCHT HET DORPSKOFFIEHUIS~ Het leek zo eenvoudig: Zet even op papier hoeveel cafés er vroeger in Callantsoog waren! Nou, dat viel tegen, want het waren er liefst zeven! Gelukkig kreeg ik van verschillende kanten hulp. Gert Kuiper wist er nog veel van en Aris Vriesman en Piet Tromp konden me ook nog helpen. En laten we niet vergeten al die knipsels, foto's en notities van mijn vader. Regelmatig vind ik nog gegevens, die voor 'de Clock' te gebruiken zijn. Zo'n archief is een rijk bezit! Jacob Vos Pzn. Kort nadat 'de Hertekop' was klaar gekomen (±1877) liet Jan Adrianus Vos (bijnaam: 'Jan Keers') óók een café bouwen. Het had vrijwel dezelfde hoofdvorm als 'de Hertekop', maar de café-ruimte was groter. Het stond in dezelfde huizenrij. Er bleef een brede weg tussen 'de Hertekop' en het nieuwe café. Over die weg kwam je bij de Kerk. Omdat hij een ziekelijke vrouw had, duurde het niet lang of hij zocht een nieuwe eigenaar. Dat werd Gerrit ten Boelcel (bijnaam: 'Rijke Gert'), ook geen blijver, want de volgende cafébaas werd Simon Kuiper. Die had het al na twee jaar belcelcen en ver trok naar Kolhorn, óók als caféhouder. De opvolger werd Simon Kos, een man met een voor uitziende blik. Hij liet het pand verbouwen (1926) en door het maken van een nieuwe kap kwam er ruim te voor 10 hotelkamers. Er kwam ook een aparte eet zaal naast de cafézaal. Hij hoopte zo van het opko mend toerisme te profiteren, ook al omdat er nog weinig hotel-accommodatie was. Het zat Kos ook niet mee, helaas. De financiering van de verbouwing kwam niet rond, doordat de hypotheekgever zich terugtrok. Hij werd failliet ver klaard en Jan Toes uit Groote Keeten die de zaak had verbouwd, ging er ook aan onderdoor. De opvolger werd Simon Koning, maar op diens harde werken rustte ook geen zegen. In april 1930 ging Piet de Haan met zijn gezin het proberen. Het werd 'Hotel de Haan' en de zaak ging floreren. Maar dan breekt in mei 1940 de 2e Wereldoorlog uit en krijgen we met Duits geweld te maken. Twee jaar later moest ons dorp binnen 10 dagen geëvacueerd worden. Dat was in augus tus 1942, een zwarte dag voor dorp en bewoners! Het gezin de Haan vond onderdak aan de Kollcsluis. De inventaris van het café werd in Friesland opgeslagen. In 1945 werd het gebouw wat opgeknapt met de schaarse middelen die toen beschikbaar waren. In 1947 kocht de familie Ben de Vries het pand. Zij verhuisden in maart uit Schagen met een vrachtwagen van Greuter, midden in een zware sneeuwstorm. Door hardwerken bouwden zij een mooie zaak op. Tobi en Ben verstonden hun vak! En dan brak er in de nacht van 23 op 24 oktober 1952 brand uit! Na enkele uren bleven er een paar muren en wat verkoold hout over. Dat betekende het einde van meer dan 70 jaar 'een kroeg' op deze plaats. Want op het open ter rein werd eerst voor de V.V.V. een tijdelijk informatiekantoortje neergezet. In 1958 werd er een ijssalon voor Toon en Ma Brantenaar gebouwd. Deze werd in 1966 door de fam. Molenaar overgenomen. Na 30 jaar deed deze familie de zaak over aan anderen. De gedupeerde fam. de Vries liet in 1953 een hotel met een grote toneelzaal bouwen op het braakliggende terrein waar eens hotel 'Duinzicht' had gestaan. Over dat laatste hotel leest u meer in een volgende 'Clock'. 22

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 2