"Daar lagge me meneer...in de hel van de branding, onder en naast de boot. Ilc voor mijn per soon had laarzen aan en dat was natuurlijk een groote stommiteit van me geweest. Ik kon echter nog een lijn grijpen van de vlet en daar hong ik, terwijl de golleve over m'n kop sloe gen. Ik zag me schoonvader verderop. Die stak z'n hand nog op en riep wat. Verstaan heb ik het niet, maar het was de laatste maal dat ik hem in levende lijve aanslcouwde. Want hij ver dronk en dreef de volgende dag bij Den Helder aan. Veel tijd om te lcijke had ik niet, want eentje pakte me an me beenen en ik moest houwe wat ik had. Een stelletje was het gelukt zich net als ik vast te grijpen en deden nu moeite op de kiel te kruipen. Maar dat gong niet zoo makkelijk. Eindelijk lukte het, maar wat een vreeselij- lce tijd hebben we daar doorgebracht op die kiel. Huizenhooge golven die wel een minuut over je heen bleve rollen niks kon je zien van de wind en het schuim. Janus Kuiper zat naast me. Die was aar Callantsoog gekomme om te hellepe en ik zal nooit vergete hoe hij er een paar uit de diepte opvischte. Na uren kwamen we aan het strand. Het heele dorp was natuurlijk bij elkaar geloope en sting ons op te wachten. Maar erg vroolijlc was de ontvangst niet, want het eerste wat ze lconde doen was een dooie man onder de skuit vandaan trekke. Dat was Gert Doorn. Brrr ik zie het nog als ik er aan denk. 't Was een vreeselijke reis ge- weest, want toen we ginge telle, bleek dat er van de Strathmore, die bij ons geweest waren, drie verdronken waren en van de Callantsoogers in de vlet zes. Er was rouw in Callantsoog in die dagen meheer zes vaders van groote gezinnen verdronken dat was heel erg en nog praten ze hier in 't derp bij storm over die nacht. "En de "Strathmore", Boekei?" "Och die liep 's morgens an de derde bank. Later sloeg ie an bar- rele en hebbe we de katoen gelost. Ik heb er nog een paar cente an verdiend, maar ik weet niet ik had er zoo ineenen maar teugezin in "Werd er aan die reddingen zelf verdiend, Boekei?" "Ja, vijf gulden als je meegong en je bracht geen menschen aan wal en een tientje als je een drenke ling opbrocht. Veul was het niet, maar alle beetjes hellepe, vooral als je in oogenslcouw neemt, dat we in die dagen 60 cente op een dag verdienden en meestal hoklce met 12 koters hadde!" HUIZENHOOGE GOLVEN Klaas ten Boekei voor zijn winkeltje aan het Dorpsplein. Dit staat op het hiernaast staande kaartje genoteerd als pand no.8. Nu (1996) staat op die plaats nog de supermarkt C 1000. 39

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 19