OPA PIET VOS VERTELT Burgemeister Lovink* had altaid un veerziende blik en dat kwam voor main goed tepas. Wie de ouwe situatie nog ken, weet dat de reddingsloos an 't begin van 't durp stond en deer- naast stont nag un vletteboet van main oom. Lovink vond dat 't heele spul deer vandaan most. Hai sprak er toen met main over. Ik bood an, dat as 't bestuur van de reddingsmaatslcappij er op inging, ik de loos gratis zou verzetten. Dat stond ze wel an. Met de Waterstaat kwame ze overien dat ie bai de Seinpost op duin staan kon. De vletteboet van m'n oom wier verkocht an m'n broer. Die heb de boet gezet achter het huis an de Dorpsweg (nu restaurant Dorpszicht) Daar heb ie tot 1970 staan. Wie het meiste belang met die verplasing had, was ik toch wel. Ik kreeg un mooi uitzicht uit 't café. Un taitje later sprak ik meneer de Booi, de directeur van de K.N.Z.H.R.M., over die grond en deze zai: "We zelle 't overskraive leite en den betaal jij de overskrijfkosten maar, den is de zaak wel rond." Zoo kwam main die grond op ongeveer 1,00 per vierkante meter. Deer moetje nou om komme. Maar un golden had toen meer waarde as nou.** 1918 Panorama van de westzijde van Callantsoog De heer Lovink werd benoemd tot burgemeester van Callantsoog op 10-9-1917. Hij vertrok op 1-9-1920. De grondprijs in Callantsoog is nu (1996) ongeveer 250,00 per m2. Het grote gebouw in het midden is hotel 'Duinzicht'. Dit was in 1913 door P. Vos Jbz. gebouwd. Het was het eerste hotel in het dorp. Links van het hotel staan twee botenhuizen. Het grootste is van de KNZHRM. Het kleinste behoort aan een particulier. Het botenhuis van de KNZHRM is in 1919 overplaatst naar een ter rein aan de voet van de Seinpost. Tevens wordt er dan vanuit dit nieuwe botenhuis een railverbinding gemaakt met de bestaande spoorlijn van Rijkswaterstaat, die langs het westelijk gedeelte van de Noord hollandse kust loopt. Het reddingsmateriaal, dat op lorries staat, kan nu makkelijker naar de plaats van een scheepsramp gebracht worden. Op de duinen staat een dubbel woonhuis van Rijkswaterstaat. Daarin wonen de kantonniers die toezicht houden op de zeewering en de duinen. We zien ook hoe laag en smal de duinenrij voor het dorp is. Toch was deze al in 1890/1891 verbreed. Een deel van de Seinpost was hiervoor met behulp van kruiwagens afgegraven. Zoals zovele foto's in 'de Clock' komt ook deze foto uit het archief van Jacob Vos Pzn. De afbeelding is eveneens afgedrukt in het boek 'Callantsoog en Groote Keeten vroeger'. Uitgegeven in 1988 door de firma Leguit. Prijs f 26,00. Er is nog een kleine voorraad. Herdruk wordt niet overwogen. 37

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 17