1927 CALLANTSOOG LUIDT ZIJN NIEUWE UURWERK IN, deel 2 Even te voren was door den heer Smit bekend gemaakt, dat allen, die nog iets op hun hart hadden, dit thans konden uitspreken. Van deze gelegenheid maakt het eenige aanwezige eere-commissielid, de heer dr. Oterdoom, dankbaar gebruik, waarbij hij het volgende zegt: Mijnheer de Voorzitter, leden van de commissie met hun dames, heeren Burgemeester en leden van den Raad en verder allen, die hebben meegewerkt en blijken van belangstelling hebben gegeven bij de verkrij ging van een nieuw uurwerk in den gemeentetoren, namens het eere-comité, waarvan ik helaas de eenige aanwezige ben, zeg ik U recht hartelijk dank, mede namens mijn vrouw, voor de vriendelijke uitnoodiging om hier aanwezig te zijn. Verder acht ik de weersgesteldheid van dien aard - en als medicus kan ik dat beter weten dan menig ander - dat een langer oponthoud hier niet bevorderlijk voor de gezondheid is en daarom zal ik kort zijn. Ik wil bij deze gelegenheid slechts herinneren aan dat schitterende gedicht van den Duitschen dichter Schiller: "Das lied von der Glocke". Welnu: "Heute is die Glocke geworden!" Op den toren prijkt den klok, die zooals reeds terecht door den burgemeester is opgemerkt, het symbool is van eenheid, van wat door eendrachtig samenwerken valt te bereiken. Dat dit altijd zoo moge blijven om de gemeente Callantsoog tot voordeel te strekken. Gedachtig aan hetgeen ik reeds in het begin gezegd heb, meen ik thans te moeten eindigen, wat ik niet zal doen, alvorens nogmaals mijn hartelijken dank aan allen te brengen, die van hun voortdurende belangstelling blijk hebben gegeven om dit voor Callantsoog zoo schone resultaat te bereiken. Wederom weerklonk een hartelijk applaus over het plein, daarbij krachtig ondersteund door de muziek, die vervolgens nog eenige nummers zou geven. De stemming kwam er nu recht in en een vroolijlc tempo was weldra aanleiding dat vele beenen zich niet langer stil konden hou den en lustig eenige danspassen werden uitgevoerd. Natuurlijk "Charlestonnen". Ja, zelfs een drietal oude dames, aan onzen overkant, konden niet langer weerstand bieden aan de lokken de tonen van het Callantsooger fanfarecorps en heupwiegden zachtjes mee op de maat van de muziek - Carpe-Diem, geniet van het leven! - Het einde van het officieele gedeelte nadert thans en de heer Smit treedt nu nogmaals naar voren om dank te bren gen aan den burgemeester en den dokter voor den pluim die zij op den hoed van de com missieleden hebben gestoken, aan "Zanglust" en "Fanfare corps" voor de verleende medewerking en verder aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hebben bijge dragen. Een hartelijk applaus en een: "Laat de klok maar luiden, laat de klok maar slaan", was het antwoord op deze woorden van dank. Het on-officieele, het lollige gedeelte, zooals de heer Smit het noemde, werd verder afgewerkt in hotel "Duinzicht". Een groote attractie, die ons, naar het heette, nog wachtte, heeft ons er toe verleid nog een uurtje te blijven. Welnu, we hebben er geen spijt van gehad. Toen den aanwezigen thee en bonbons waren geserveerd, ging het scherm van het tooneel op en kregen we een groote wijzerplaat te zien, die de gansche ruimte vulde. De wijzers, die op twaalf uur stonden, draaiden rond en toen een uur in een minimum van tijd was verstreken - de tijd gaat snel - ging een luikje, dat het cijfer I vormde, open. Het uurwerk naast onze klok een symbool van eenheid. 32

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 12