OVER KAMPEERTERREINEN De camping van Jan Schager Jannie Provily-Rietvink Voor zover ik weet was Jan Schager de eerste die in Callantsoog met een camping begon. Dat moet in 1947 zijn geweest. Jan Schager was onze buurman en woonde Dorpsweg 5. Het terrein van zijn camping lag tussen de Op 't Landtweg en de duinen. Dichter bij het strand kon haast niet. Het was een leuk terreintje, waar vele jaren vaak dezelfde mensen terugkwamen. Mijn vader had van zo'n grote groene legertent twee kleinere laten maken. Die zette hij op het terrein van buurman Schager. Hij verhuurde die tenten compleet met stro om op te slapen en een butagasstel. Eens verhuurde hij zo'n tent aan twee jongens uit Den Helder. Zij gingen met een karretje achter hun fiets het IJselmeer rond. Nou, dat hebben ze geweten. Die tent was loeizwaar. Ze kwamen afgepeigerd bij mijn ouders terug. Ze kregen van mijn moeder een beker met warme chocolademelk. Na een uurtje kwamen ze wat op verhaal en konden het laatste stuk naar huis, nu gelukkig zonder tent, weer aan. De camping van Jan Schager was een gezellige camping. Er waren een paar w.c.'s, er was één kraantje en aan de achterzijde was een urinoir. (Zie foto c) Daar hing een lang bord boven met erop geschreven: Doe weldoch zie niet om. Buurman had ook een paar kippenhokken. Een stond precies achter onze tuin. Die verhuurde hij zomers. Jarenlang kwamen er dezelfde mensen, ze kwamen uit de Zaanstreek. In het ande re kippenhok sliep hij zelf, omdat hij zijn huis aan badgasten verhuurde. Als het regende had hij boven zijn bed een grote parasol met daarover heen een stuk tentzeil, want anders hield hij het niet droog. Zelf woonden wij zomers ook in de garage, annex schuur, vanwege de badgasten die in ons huis zaten en zo konden we bij nacht en ontij buurman op zijn klompen voorbij horen kleppe ren. Dat gebeurde vaak als hij het een en ander niet vertrouwde en bang was dat zijn kam peerders zonder te betalen zouden vertrekken. Zo langzamerhand kwamen er op de camping tenthuisjes. Ilc herinner me er nog een. Die was van tentdoek, maar had een houten deur en een echt raam. De tenten werden steeds meer ver vangen door houten huisjes. Die moesten in de herfst worden afgebroken. Daarom werd er een grote schuur gebouwd waarin de huisjes opgeborgen konden worden. In de zomer deed het gebouw dienst als toiletgebouw en er werd, dacht ik ook nog een gedeelte van verhuurd. Ook heeft er nog eens in Callantsoog een militaire oefening plaats gevonden. (1952) Toen stond een gedeelte van de camping vol met soldatententen. Toen er plannen kwamen voor een groot gemeentelijk kampeerterrein aan de Abbestederweg is de grond verkocht voor het bouwen van zomerbungalows. (±1953) Met het verdwijnen van de camping Jan Schager verdween er ook een stukje Callantsoger geschiedenis. De tijd waarin iedere gast met heel weinig comfort genoegen nam, was voorbij. De schuur deed later dienst als brandweergarage. (1956-1971) Op die plaats is in 1985 de loods voor de KNRM gebouwd. 1952. De camping Jan Schager (mid den- rechts) als onderdeel van een nog klein Callantsoog. 30

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 10