DE WOLKEN Ons boerderijtje aan de Kruisweg dat sinds kort 'de Wolken' heet, heeft geen indrukwekkende geschiede nis. Het werd gebouwd in 1926 door Piet de Vries Gzn. en Piet Vos Jbz. en had tot nu toe geen andere bewoners dan Piet en Pietertje de Vries en hun kinde ren. En nu sinds enkele jaren Kees en Annie Smit. De aanvankelijke bestemming van kleine veehouderij heeft de boerderij al lang geleden verloren. In 1957 werd het vee opgeruimd en leefden Piet en Pietertje nog jarenlang als 'renteniers' tevreden op hun mooie plekje bij het Kooibos. Tuinierend, zor gend voor wat kippen en konijnen en vaak omringd door logerende kinderen, kleinkinderen en kennissen. In 1968 overleed Vader Piet, 82 jaar oud. De familie bleef ontredderd achter. Hoe moest dat verder zonder Piets zorgende handen met de grote tuin en het in verval rakende boerderijtje? Maar Moeder Pietertje wist zich wonderwel staande te houden. Zij bleef aktief tot op hoge leeftijd en vond hulp voor tuin en huishouden. De laatste vier jaar van haar lange leven woonden dochter Annie en schoonzoon Kees bij haar in en na haar overlijden in 1989 oud 93 jaar) vestigden zij zich definitief in het stolpje. Er is inmiddels een grondige restauratie verricht en een flinke opruiming op het door bomen overwoekerde erf. Iets bijzonders is er toch wel te vertellen over de geschiedenis van 'de Wolken'. Het is in feite nooit meer dan een hobby-boerderijtje geweest. Er moest vooral in de crisisjaren geld bij het kleine bedrijf met zijn drie, vier koeien, een aantal varkens en een paar honderd lappen. Ondanks de betrekkelijke armoede is er intens genoten op dit unieke plekje, waar kinderen alle vrijheid hadden, menigeen een gastvrij onthaal vond en tijdens de oorlog velen werden geholpen met wat melk, eieren en groenten. Toen omwonenden hun boerenbedrijljes rendabel maakten als camping of bungalow-parkje, bleef het boerderijtje aan de Kruisweg in de oorspronkelijke staat. Gewoon een fijne stek om te wonen en 'een gastvrij honk voor de komende en de gaande man'. Moge het zo nog jarenlang blijven! Eigenaars: Kees en Annie Smit Kruisweg 2, Callantsoog Annie Smit-de Vries mei 1995 Adri Smit

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 2