'T IS ONS VOOR WAAR VERTELD Jacob Vos Pzn. Rond het jaar 1900 werd er begonnen met het bouwen van strekdammen voor Callantsoog. Dat was nodig om het zand voor de kust vast te houden. (Zie 'de Clock' sep tember 1993) In die tijd werd er voor twee kantonnier-families een dubbel woonhuis op de duinrand gebouwd. De zuidelijke woning werd bewoond door de kantonnier die toezicht moest houden op de duinen, (b.v. beplanting) De andere woning was voor de kantonnier die toe zicht moest houden op de dammen. Over de kantonniers doen nogal wat verhalen de rondte. Kantonnier Dries van Eeteren had het toezicht op het bouwen en onderhouden van de strekdammen. Hij woonde dus in de noordelijke woning. Hij stond er om bekend dat hij meende altijd gelijk te hebben. Dat bleek weer eens bij 't volgende voorval: In begin twintiger jaren werd bij dam 2, schuin tegenover de rijkswoning een peilschaal in de zee geplaatst, daarmee kon de kantonnier via een kabel in zijn huis de waterstanden aflezen. Halfweg de jaren twintig waren door een storm de tuien geknapt en was het gevaarte een speelbal van de golven. Maarten Mooij (de Schipper) was de eerste die het in de vroege ochtend zag. Resoluut stap te hij naar de woning van Van Eeteren en vertelde wat er gebeurd was. Van Eeteren - pas wakker- hield bij hoog en laag vol dat de schaal nog overeind stond. Maarten, die te pas en te onpas zijn stopwoordje "God zal me lazere" gebruikte, voegde er nu nog aan toe: "Den heb ik zeker stront in me oge!" Daarna sloeg hij kwaad de deur achter zich dicht. NOG EEN VERHAAL EN OOK ECHT GEBEURD! Aris Vriesman was hulpmachinist op de kleine locomotief. Die stond toen nog in de z.g. 'lcarreloods'. Hij moest een reparatie aan de machine verrichten, maar toen hij voor de deur stond, bleek dat hij z'n sleutel kwijt was. Daarom ging hij bij vrouw van Van Eeteren de sleutel van haar man vragen. Zij had hem echter niet, want haar man hield hem altijd in zijn zak. Goede raad was duur. Vriesman besloot via het dak door de lichtkoepel van de lcarreloods naar binnen te gaan. Vrouw van Eeteren volgde hem vanuit haar huis met de ogen. Even later bekroop haar een angstig gevoel, zij had Aris niet terug zien komen dus er was een ongeluk gebeurd!!!. Dat Aris misschien door een deur van binnenuit was wegggaan, kwam niet bij haar op. Overstuur liep zij haar man bij diens thuiskomst tegmoet: "Vriesman, ligt dood op de vloer!" Van Eeteren liep haastig naar de lcarreloods en daar vond hij geen Vriesman op de vloer, wel ontdekte hij dat een van deuren los was. 36

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 12