Een Cattan tsoger '7 1 P In het begin van 1991 stelde het bestuur van de Historische Vereniging Callantsoog aan zichzelf bovengenoemde vraag. De aanleiding hiertoe was een tekening van zo'n molentje die Henk Rotgans op 1 augustus 1940 had gemaakt. Het molentje moet in de omgeving van de tegenwoordige Duinroosweg gestaan hebben. Het nieuwe molentje is nu bijna klaar. Onze pen ningmeester heeft ondertussen de speciale molen- fondsrekening opgeheven. Zo'n 6000,00 heeft erop gestaan. Toch is de bouw nog niet helemaal financieel rond. Op dit ogenblik wordt er door de molencommissie op de lat van de moedervereniging geschreven. Wilt u nog een bedrag overmaken dan kan dat. Via de Rabobank 3574 45120 Het postbankgiro nummer van deze bank is 205129) of via de Postbank 5173596. Vermeldt u er s.v.p. bij: MOLEN. (Eigen nummer van het Molenfonds is opgeheven) Als het goed is dan moet op het moment dat u dit artikel leest de weidemolen in al zijn glorie staan te pronken voor het Zwanenwater. Het zou het resultaat zijn van anderhalf jaar noest bouwen en denk niet dat het bouwen van een molen domweg het in elkaar timmeren van een hoeveelheid hout is. Onze bouwer, Cees Zwaan, zegt: "Een timmerman timmert en denkt, een molenbouwer denkt en timmert." Wanneer de bouwer een timmerman is, die zijn eerste echte molen bouwt, dan wordt er heel wat afgedacht. Als dit epistel wordt geschreven, is de situatie ten aanzien van onze molen als volgt: Het onderste gedeelte van de molen, de rok, is op de gemetselde fundering geplaatst. Die werd door Maarten Bakker gemetseld. De fundering staat op een betonplaat. Deze laatste is eerder door diverse leden gemaakt en rust op een betonnen bak, waarin een maalmechanisme, de zogenaamde waaier, is verwerkt. De betonnen bak is deskundig neergezet door Adrie van Vuuren, die op afroep steeds voor ons klaar staat om zeer gewichtige zaken perfect voor ons te regelen. Het gemetselde ondergedeelte dient nog te worden voorzien van een houten bekleding. Het cement werd aangemaakt bij de werkschuur van het Zwanenwater en van daar vervoerd naar de bouwplaats. De wieken zijn ook gereed en worden op dit moment voorzien van een zwarte jas, een klus waar Arie Kruit borg voor staat. Bram van der Welle in Kolhorn is doende met het aandrijfwerk, dat onder andere bestaat uit een hydraulisch systeem. Dit alles moet nog in het binnenste van de molen ingebouwd worden. Onze vice-voorzitter heeft handig gebruik gemaakt van zijn kontakten bij het radioprogramma 'Vroege Vogels'. Dus werd op 8 augustus in een deel van dit programma aan de volke verkondigd aan wat voor mooie zaak de Historische Vereniging Callantsoog werkt. Er wordt nu ook nog over een naam voor de molen nagedacht en hoe we het spul moeten openen. We houden u op de hoogte via de Omroeper en /of de Schager Courant. In een later artikel zullen we al degenen vermelden die zich verdienstelijk gemaakt hebben tijdens de bouw. Reeds nu willen we de K.N.R.M. noemen, die steeds op ons verzoek haar rollend materi aal en sterke mannen ter beschikking stelde. Cor Spijker Stand van zaken 45

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 5