Ows cnowumeuc In april 1992 werd het herdenkingsmonument van de plaats naast het voormalige raadhuis aan het Dorpsplein 22 verplaatst naar een plek bij de dorpskerk. Bij zo'n gebeurtenis rijzen er natuurlijk weer vragen over de geschiedenis van dit monument. We weten dat de steen met namen van de slachtoffers en daarboven een afbeelding van door oorlogsgeweld ver nielde huizen en daarbeneden een duif die de vrede symboliseert door de firma Duivelshof in Den Helder is gemaakt. Het is gebeurd in opdracht van het gemeente bestuur van Callantsoog. De steen werd destijds aan de voorgevel van het oude raadhuis bevestigd. De onthul ling geschiedde in 1948. Toen het oude raadhuis in februari 1978 gesloopt werd, kwam er naast het nieuwe gebouw een muurtje, waarop de steen werd gemetseld. Daarnaast kwam het gemeente wapen, dat ook op de gevel van het oude raadhuis geze ten had. Tot april 1992 heeft het herdenkingsmonument er ge staan. Het 'Herdenkingscomité de 4de mei' vond de plaats naast het nieuwe winkelcentrum niet waardig genoeg. Na rijp beraad werd een nieuwe plaats gevonden naast de dorpskerk. Kerkeraad en gemeentebestuur werkten mee en aannemer Piet de Vries nam de verplaatsingskos ten voor zijn rekening. Door middel van een hijskraan werd het monument over postkantoor en boerderij-textielwinkel gehesen en op zijn nieuwe plaats gezet. De jaarlijkse herdenking op de avond van de 4de mei vond in 1992 voor de eerste keer op de nieuwe lokatie plaats. Staande bij het monument lazen we weer de namen op de steen. Wie waren die zes mannen en één vrouw? Hoe zijn ze gestorven? We hebben getracht dit te achterhalen. Onder grote belangstelling werd ze op 20 augustus 1941 op het kerkhof van Callantsoog begraven. Simon Kruit werd op 30 augustus 1951 op het Callantsoger kerkhof herbegraven. 11 Wim Lastdrager en Jacob Vos DE WEDUWE GRIETJE VOS-LOUW, 84 jaar kwam op 18 augustus 1941 om het leven toen een Engelse bom op het zogenaamde 'Oude Huis' naast haar boerderij viel. Een zijmuur sloeg naar binnen en kwam op de in de bedstede liggende vrouw terecht. Ze was op slag dood. SIMON KRUIT PZ. Hij was geboren op 12 juni 1920 en werd in 1941 gedwongen in Duistland te gaan werken. In 1943 was hij in een ziekenhuis in Dortmund werkzaam. Hij stierf in die stad op 24 januari 1944. Hij was toen 23 jaar. Zijn dorpsgenoot, Siem Schagen, die ook in Dortmund was, kreeg verlof om het overlijdensbericht aan de ouders van Simon in Callantsoog te brengen. Burgemeester W.L.Correljé bij de herdenkingssteen aan de muur van het oude raadhuis. Op de steen de namen van de slacht offers, daarboven een afbeelding van door oorlogsgeweld vernielde huizen en daarbeneden een duif die de vrede symboliseert.

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 15