18 AUGUSTUS 1941 - 18 AUGUSTUS 1991 Het is vandaag 50 jaar geleden dat mijn grootmoeder Grietje Vos-Louw een maand voor haar 85ste verjaardag door een Engelse vliegtuigbom werd gedood. Een gebeurtenis die in onze familie en in de hele dorpsgemeenschap diepe in druk maakte. In die periode vielen regelmatig bommen in de omgeving van Callantsoog. Ze waren bestemd voor het Duitse vuurtorentje dat wij 'het licht' noemden, maar ze troffen geen enkele maal doel. De fatale vuurtoren die als baken voor Duitse bombardementsvliegtuigen diende, stond vlakbij het dorp, ongeveer halverwege dorp en V.V.V.-bosje. Sommige Callantsogers durfden in die tijd niet thuis te slapen en zochten hun nachtrust in boerderijen e.d. die wat verder van 'het licht' afstonden. Toen in de nacht van 17 op 18 augustus de noodlottige bom viel, was het een poosje rustig geweest en sliepen de meeste Callantsogers weer thuis. De ravage die de bom aanrichtte was groot. Het oude-huis dat naast ons familieboerderijtje stond en dat werd gebruikt als schilderswerkplaats en opslagruimte, kreeg de voltreffer en werd volledig verwoest. Door de luchtdruk stortten de muren van het boerderijtje gedeeltelijk in. Opoe Vos werd dodelijk getroffen in haar bedstee. Dat de andere bewoners ongedeerd uit de puinhopen kwamen, was een wonder. De begrafenis was op woensdag 20 augustus. Samen met onze grote familie stond vrijwel de hele dorpsbevolking aan de groeve. Het was indrukwekkend en hartverwarmend. Het was in feite een vredesdemonstratie. Op die vurig verlangde vrede moesten we nog bijna vier jaar wachten. Precies een jaar na de dood van mijn grootmoeder werd Callantsoog geëvacueerd. 55 Annie Smit-de Vries 18 augustus 1991 Wie weet er iets meer over 'het licht?' Diende het werkelijk als baken voor Duitse vliegtuigen Het genoemde boerderijtje staat er nog steeds. Hoek Dorpsplein-Lepelaarsweg. De naam van Grietje Vos-Louw komt voor op de gedenksteen die voor het vroegere gemeentehuis staat. Red. Rechts boven het 'oude-huis 'en links onder wat er overbleef na het vallen van de Engelse bom. Op deze plaats staat nu (1991) het huis 'de Wilde Vos'.

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 15