Toch liet dijkgraaf Kniisveld het onderwerp 'Plannen voor waterinmaling' steeds opnieuw op de agenda van het dagelijksbestuur zetten. Dit bestuur bestond uit een voorzitter en vier heemraden. Evenzovele malen dat het onderwerp aan de orde kwam, werd het met drie tegen twee stemmen van tafel geveegd. Totdat op een dag een vaste tegenstemmer ziek was. De stemmen staakten. Binnen de daartoe in acht te nemen termijn werd een nieuwe vergadering belegd. Het resultaat was hetzelfde, twee stemmen voor en twee tegen. Maar toen kon Kruisveld zijn medestanders feliciteren. In het toenmalige waterschapsreglement stond dat als de stemmen in de tweede vergadering over het zelfde onderwerp weer staakten, de stem van de voorzitter beslissend was. Daarna kon men beginnen om de nodige voorbereidingen te treffen om tot nadere gerichte voorstellen te komen om waterinmaling mogelijk te maken. Dat de gemoederen verhit bleven, bleek onder andere uit de volgende gebeurtenis. Een 'tegenstemmer-ingeland' sloeg om zijn mening kracht bij te zetten uit woede zijn wandelstok op de dorsdeuren van de boerderij van Kruisveld aan de Voorweg finaal kapot. Toch is ondanks tegenwerking de waterinmaling tot stand gekomen. Een oude verweerde gevelsteen, die in het onlangs gerenoveerde gemaal weer ingemetseld werd, vertelt ons dat de dijkgraaf Hendrik Kruisveld hem op 15 oktober 1910 heeft gelegd. Kruisveld kon over zijn bereikte resultaat tevreden zijn en dat was hij vooral een jaar later. Het jaar 1911 was een uitzonderlijk droog jaar. Voorheen zou dat een ramp voor de Callantsoger polder betekend hebben, maar nu er water ingemalen kon worden, werd het een goed jaar. De polder Callantsoog werd toen vergeleken met een groot bed sla, terwijl de polder 't Hoekje aan de noordzijde van de Noordschinkeldijk gelegen, vergeleken kon worden met een dor heideveld. In de polder 't Hoekje is de inmaling een jaar later (1912) tot stand gekomen. Het geschiedde onder tijdelijk voorzitterschap van Hendrik Kruisveld! Hoewel hij in die polder geen land bezat, had men hem vanwege zijn grote bestuurscapaciteiten gevraagd om de inmaling op te starten. 1942 GEMAAL RECHTEND1JK CALLANTSOOG In 1942 werd de centrifugaalpomp vervangen door een vijzel met een capaciteit van 45 m3 per minuut. Ook werd de dieselmotor vervangen door een elektromotor. Het gemaal, dal in 1910 gebouwd was en aanvankelijk alleen bestemd was om water in te ma len, werd later dienstbaar gemaakt om meer delen van de Callantsogerpolder uit te malen. De Boskerpolder van 67 ha was na het omzetten van enkele schuiven, altijd al aangewezen op dit gemaal om uit te malen. Op de achtergrond de molenaarswoning. Daarbij heeft voor 1910 de Boskermolen gestaan. In het land staan de palen waar langs de elektradraden liepen. Ook is het 'oliehok' (rechts van het gemaal) nog goed te zien. Dit hok herinnert aan de periode 1910-1942 toen er nog een dieselmotor stond. Tot zover de heer J.J.Brugman over de Callantsogerpolder en zijn gemalen. Hij beëindigde op 10 augustus 1990 zijn verhaal in de hoop dat hij met de door hem verstrekte informatie onze vereniging van dienst was geweest. Helaas overleed de heer Brugman op 15 augustus 1990. Wij verliezen in hem een goede informateur over zaken die betrekking hebben op polders en in het bijzonder op de Callantsoger polder. 53

De Clock van Callens-Ooghe | 1991 | | pagina 13