stonden, verplaatst tot een rij langs de ruïnemuur. Ze waren op hun oude plek te kwetsbaar geworden". Aad vertelt daarna over allerlei andere klussen die hij in Bergen en daarbuiten heeft gedaan. Hij specialiseerde zich steeds meer in oude technieken, disselen bijvoorbeeld, en werkte daarom vaak voor restauratiearchitect Royaards, maar bleef wel in dienst bij de fa. Kroon. "Ik heb bijvoorbeeld de ramen van Paleis Het Loo gemaakt en de deur van 'Buitenplaats Beeckestijn'. Ook in 'Museum Van Loon', het grachtenhuis aan de Keizersgracht, zit veel van mijn werk en ook in 'De Doelen' in Alkmaar. Het materiaal voor deze bijzondere klussen kwam uit oude ge sloopte gebouwen, zoals wagenschot (heel dun eikenhout). Er kwam ook veel materiaal uit de oude Jodenbuurt, vooral deuren." "Ook in Bergen hebben Jaap en ik heel veel in oude villa's gewerkt. Je had er aardige mensen bij, maar ook hele nare, arrogante, die je soms beschuldigden van diefstal of die in plaats van koffie een kopje water gaven. Soms mocht je niet eens van het toilet gebruik maken. Maar we hebben ook wel eens de hond uitgelaten of de ramen gewassen. Geld speelde vaak geen enkele rol. Bij Lucebert moest een nieuw plafond in het atelier komen; terwijl we een steiger aan het plaatsen waren bleven hij en zijn vrouw gewoon in bed liggen! De griezeligste klus was ieder jaar weer door de dakgoot van de Ruïnekerk lopen en alle naden van het lood dichtslaan. Met onze 'bedrijfswagen' (de bakfiets), reden we zelfs naar Bergen aan Zee, waar we iedere winter in hotel Nassau Bergen werkten. Waar ik trots op ben is de ronde achterwand van de Ber gense apotheek, die we maakten uit de resten van een oude apotheek uit Amsterdam; een deel ervan staat nu gelukkig nog in de apotheek in het nieuwe Medisch Centrum. Op de zolder van Kranenburgh vonden we een notarieel ar chief. Dat moesten we van de gemeente opruimen en nu nog denk ik dat daarbij vast heel bijzondere geschriften verloren zijn gegaan". Zo zit Aad vol verhalen. We hebben het bijvoorbeeld nog niet gehad over de door hem gemaakte jachtkamer in het huis van een diamantair aan de Herenweg of over de oude mevrouw ten Holt, die al een dag had vastgezeten op het toilet omdat ze het kozijn van de deur over zich heen had getrokken en die slechts met moeite bevrijd kon worden. Wilt u meer van zijn verhalen horen, ga bij Aad eens langs op de Breelaan, dan kunt u meteen de prachtige verzame ling oude motoren bekijken die hij natuurlijk allemaal zelf gerestaureerd heeft. Maar echt veel vrije tijd heeft Aad niet. Er moet nog altijd gewerkt worden! INTERVIEW METAADVAN DER OORD EN JAAP DELIS Eén van de klokken bungelend aan de staalkabel, gespannen tussen de 'Dikke boom' aan de Hoflaan en de ruiter van de toren. De grafstenen, nog op hun oude plek in het gras.

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 28