Tabaks speciaal z aak Drieënhuizen distributie werd minder, dus werd hij ontslagen. Maar om dat inmiddels zijn oudste zoon geboren zou worden (1947), was er geld nodig voor een verbouwing. In de winkel kwam Gert Eecen langs, toen piloot bij de luchtmacht, die voor mijn pa een baantje versierde bij zijn vader, mr. Eecen, eige naar van de 'Brandwaarborg' in de Langedijk. De komische situatie deed zich dus voor, dat mr. Eecen van de Eeuwige laan 's ochtends en 's middags met zijn autootje voor de deur in de Stationsstraat stil hield om zijn 'jongste bediende' op te halen dan wel weer thuis te brengen. Toen de baby geboren was en een eigen slaapkamertje had gekregen, is het Eecen-baantje weer opgezegd en is mijn vader verder alleen nog als middenstander in zijn winkel werkzaam geweest. Het is nu eigenlijk onvoorstelbaar dat we toen op vrijwel dezelfde oppervlakte als nu de winkel groot is, een compleet huis hadden: winkel, woonkamer, slaapkamer, kinderslaapkamer, schuur, strookje tuin en later een schuur waarin de auto stond, alles op een 110 m2. In de 50er jaren ging het goed met de winkelstand. Neder land herrees en men ging 's zomers in eigen land op vakan tie. Bergen had veel pensions, iedereen verhuurde, had een tuinhuisje, etc. Mijn ouders werkten hard, zeven dagen per week, 's zomers tot 's avonds tien uur, op zaterdagavond tot elf uur, maar het financieel resultaat mocht er ook zijn: in 1953 ruilde mijn vader zijn oude Fiat Piccolino in tegen een nieuwe Morris Minor. De verkoop bestond nog steeds uit sigaren, sigaretten en wat daar bij hoorde, maar steeds belangrijker werd de verkoop van souvenirs. Een probleem was, dat het pand geen eigendom van mijn vader was: in de oorlog had een groepje mensen dat niet geëvacueerd was, de kans gekregen panden te verwerven, en de Stationsstraat met het blok waarin de winkel zat, was zo doende van iemand die niet van plan was veel aan onderhoud te doen. Toen de oude dame, die boven de winkel woonde, in 1960 naar Elkshove ging, kwam dit hele huis vrij en met wat mitsen en maren konden mijn ouders toen het hele pand kopen, het benedenhuis tot winkel maken en boven gaan wonen. Ter illustratie: de aankoop van het pand was 40.000 gulden (omgerekend voor nu: 18.000 euro), de verbouwing kostte nog eens 20 mille en daarmee kwam de bodem van de schatkist wel in zicht. Het was de tijd dat een nieuwe Volks wagen 4.000 gulden kostte, dus reken dat maar door: het ging zomaar even om 15 nieuwe VW Golfjes, best veel geld. Na de verbouwing kon de winkel meer klanten aan, maar Bergenaren bleken overigens maar moeilijk aan nieuwe win kels te kunnen wennen, maar dat kwam op termijn toch wel goed. Overigens hadden mijn ouders in 1957 hun tweede kind gekregen: Gerard, ik dus, degene die nu nog steeds de zaak doet. In oktober 1966 voltrok zich een ramp: volkomen onver wacht overleed op een zondagmiddag onze moeder, 48 jaar jong. Dat was het begin van een heel moeilijke tijd, vooral voor mijn vader: het was buitengewoon zwaar om én de BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2013 rrit bcgrtp sindf l?37

Bergense kroniek | 2013 | | pagina 18