INHOUD ïlERb oU &tïl& Van de redactie Mieke Botman, Bernard Nuyens en Theo Veer Markante meesters gedurende een eeuw in Bergen 1684 - 1784 Ru Waalewijn Scherven in het duin Piet Vijn Groenteboer werd schakel tussen tuinder en consument Jeroen de Jong en Hans Nauta Atlantikwall in Bergen 1942 - 1945 Duitse militaire maatregelen ter verdediging van de kust Bert van der Miesen en Steven de Wit In gesprek met Piet Donders, oud-directeur van de kweekschool van de zusters Ursulinen Hans Bouwer en Jan Hageman De rel in De Rus Trees Bruinsma Een goed bewaard geheim Kees Kaandorp (80) vertelt over zijn grote geheim tijdens de oorlog Nel Jongejans Museumschatten onder doktershanden Colofon Van de redactie Via het Nieuwsblad heeft u al kunnen vernemen dat onze HVB-uitgaven, waaronder de kronie ken, milieubewust geproduceerd worden. Ook gaan we ervan uit dat u heeft meegekregen dat de redactie om onze lezers te gerieven opnieuw kiest voor een groter letterformaat. Dan lopen we kort vooruit op de inhoud van deze voorjaarskroniek 2011 die u weer een gevari eerd aanbod aan artikelen biedt, voor elk wat wils en uit diverse perioden van de Bergense geschiedenis. Zo kunt u lezen over: de familie Bruijning (de naam van een Bergense schoolmeestersfamilie die u kent uit de vorige Kroniekmet een verrassende ontknoping van een verdwenen graftekst. In 1955 verhaalde de bekende historicus Mr. J. Belonje over de gevonden grafzerk van schoolmeester Gerrit Bruijning, waarvan het vers grotendeels onleesbaar was geraakt. Dankzij hun speurzin hebben de auteurs de versregels achterhaald. Daarmee zorgen zij voor een historische primeur; de op- en teloorgang van de (meeste) Bergense groenteboeren; hoe u kunt zwerven langs scherven in het duin; twee aan de Tweede Wereldoorlog gerelateerde verhalen; - het ene, uitgebreide artikel handelend over bunkers en Duitse kustverdediging, - het andere, korte artikel met een meer nostalgisch gehalte: een later opgetekende oorlogs herinnering van een schoolkind in bezettingstijd; het wel en wee van oud-directeur Donders van de voormalige onderwijzersopleiding aan de Loudelsweg; het hoe en waarom van de zogenaamde 'Rel in De Rus'; museumschatten uit Het Sterkenhuis, met een appel aan u als kronieklezers. De redactie wenst u ook met deze Bergense Kroniek weer veel historisch en nostalgisch lees plezier.

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 3