Museumschatten onder doktershanden MUSEUMSCHATTEN UIT HET STERKENHUIS De folder van Museum Het Sterkenhuis draagt de titel: De Schatkamer van Bergen. In het museum en in het depot bevinden zich namelijk schitterende collectiestukken die voor Bergens historie van grote betekenis en waarde zijn. Maar helaas..., niet alle voorwerpen zijn in goede conditie. De schat is wel eens aangetast en kan dan eigenlijk niet goed getoond worden aan de bezoekers. Een paar voorbeelden. Bergen 1914 -1918. Onder de huishou delijke voorwerpen bevindt zich een aantal fraai bewerkte houten doosjes en dienbladen. Ze zijn niet alleen mooi van vorm en patroon, maar tevens uniek en historisch interessant. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was op de Vinkenkrocht in Bergen een barak kenkamp gebouwd voor geïnterneerde Duitse militairen. Nederland was neutraal en verplicht militairen die over onze grens verzeild raakten, vast te houden tot na de oorlog. Het kamp, dat destijds 180 mannen herbergde, is reeds lang verdwenen. Maar de resulta ten van het houtsnijwerk (arbeid waar mee de soldaten zich bezighielden), behoren tot onze collectie. Helaas zijn sommige stukken licht beschadigd. Ze zullen moeten worden hersteld. Voor de gevallen Russische krijgers. Twee prachtige rouwkransen herinneren ons aan de Russi sche soldaten die op 19 september en 2 oktober 1799 de dood vonden in de strijd rond Bergen tussen het Engels-Russische leger en het Frans-Bataafse leger. De kransen werden in 1901 geplaatst aan de voet van het Russisch Monument in Bergen. In 1903 werden zij onderdeel van de museumcollectie. Meer dan 100 jaar hebben museumbezoekers kennis kunnen nemen van deze oorlog in Noord-Holland en de betekenis van de kransen. In die tijd werden ze herhaalde malen verplaatst waarbij ze schade opliepen. Een oude krans verliest wel eens een blaadje. Dat kan allemaal hersteld worden en daarmee krijgt de krans weer glans. Mode 1850. Het Sterkenhuis heeft een grote textielcollec- tie, waaronder veel kleding uit de 19de eeuw. Dat ook in de omgeving van Bergen de mode van de tijd wel dege lijk werd gevolgd, is te zien aan een uniek kledingstuk dat een verhaal vertelt. Het gaat om een bruingestreepte zijden japon, die bestaat uit een wijde rok, een jakje en een lijfje. Het jakje 1840) is hoog gesloten en heeft een wespentaille en een schootje. De rok was oorspronkelijk aan alle kanten gerimpeld en opgevuld met een crinoline (een wijd uitstaande onder rok van ringen, door banden onderling verbonden). Na 1850 verandert de mode en wordt de ruimte in de rok naar achteren verplaatst. Onze rok heeft de ruimte nu ook achter en er is waarschijn lijk een stuk stof uit de wijdte gehaald om een nieuw lijfje te maken (mode 1850). Het jakje is versierd met franje en passe ment met gitjes. Een deel hiervan is verteerd doordat het lang tentoongesteld was in perioden waarin minder zorgvuldig met lichtbescherming werd omgegaan. Het zou jammer zijn als dit stukje modegeschiedenis zou verdwijnen. Restauratie kan dit voorkomen. In de komende zomertentoonstelling zal een variatie van waardevolle collectiestukken te zien zijn die alle voor restau ratie in aanmerking komen. Bij elk stuk wordt aangegeven wat gerestaureerd moet worden en wat daarvan de kosten zijn. Museum Het Sterkenhuis heeft hiervoor maar een be perkt eigen budget. Daarom vragen wij hulp door middel van een 'Bidboek'. Het Sterkenhuis is tenslotte van ons allemaal! NEL JONGEJANS 31 (foto's: Museum Het Sterkenhuis)

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 33