Gedicht van Joost uit De Groene Amsterdammer september 1956 (ingekort) Vraagt men waarom Bergen wel 't liggend naakt met jarretel uit zijn midden heeft verdreven? 't is omdat men daar, bedreven in de schoonheid van 't palet, juist op zulke dingen let. En de blanke top der duinen bloost tot zijn gehelmde kruinen als zo'n joffer poedelnaakt grapjes met een handschoen maakt en de Noordzee vriendelijk bruisend pootjes wassend, zieltjes kuisend heeft het ook zo aangevoeld en de wellust weggespoeld die het dorp zou kunnen kwellen dit plastiek met jarretellen was gewoon van laag allooi Bergen houdt het liever mooi KCB was verdeeld In KCB-kring ontstond onderlinge verdeeldheid over de kwaliteit van de tentoongestelde werken. De schilders Cees Boendermaker en Jaap Sax zegden uit protest onmiddellijk hun KCB-lidmaatschap op, omdat ze de werken te anti katholiek vonden. Toch was er in kunstenaarskringen ook een stroming die vond dat de tentoongestelde werken onge moeid hadden moeten blijven, zoals onder meer de schilder Jan Ponstijn. Het KCB-bestuur voelde zich genoodzaakt om een persverklaring uit te geven. Deze verklaring werd aan de pers, de KCB-leden en aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen verstuurd. De verkla ring kwam erop neer dat de vrijheid van mening (ook van kunstenaars) gewaarborgd moet blijven en dat het bestuur niet van tevoren censureert. Ook ligt het niet in de bedoe ling te kwetsen, zeker religieuze overtuigingen niet, vandaar de verwijdering van enkele kunstwerken door het KCB- bestuur. In de toekomst zal het bestuur 'dubbel aandachtig blijven ten aanzien van volgende tentoonstellingen ter voorkoming van ongewenste complicaties Laster en belediging De vijf kunstenaars voelden zich gekrenkt door de be richtgeving in de Alkmaarsche Courant. Zij richtten via de advocaat mr. Proper te Haarlem een verzoek tot de officier van justitie om de hoofdredacteur van de Alkmaarsche Courantde heer W. Middelbeek, en de twee journalisten W. Kok en D.P. van Wigcheren, te vervolgen wegens laster, smaadschrift en belediging. De artikelen in de krant waren kwetsend geweest voor de kunstenaars en ze voelden zich REL IN DE RUS Arnold Reemer, Een hemelse vergissing. Collage op papier 1956, 32x51 cm (archief Paul Reemer).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 29