mr. J. Vellinga om een minimumleeftijdsgrens van 18 jaar in te stellen. Dat was, volgens de Volkskrantin Nederland nog nooit eerder vertoond tijdens een expositie. De maatregel van de leeftijdsgrens van 18 jaar en de aandacht van de pers hadden overigens een positief effect op de bezoekersaantal len: nog nooit hadden in zo'n korte tijd zoveel bezoekers de expositie bezocht. Alleen al op maandagavond bezochten net zo veel mensen de expositie als anders in twee weken. De voltallige gemeenteraadsfractie van de KVP (4 van de 12 gemeenteraadsleden) had de tentoonstelling maandagavond, 20 augustus bezocht en de fractie was unaniem van mening dat niet alleen de verwijderde fotomontages, maar ook de diverse nog geëxposeerde kunstwerken zowel antikatholiek als antimilitaristisch van aard waren en ontoelaatbaar moes ten worden geacht. De KVP-fractievoorzitter, de heer j. Woldendorp, verwoordde naderhand de verontwaardiging in een zestal vragen gericht aan het college van burgemeester en wethouders (zie kader). De antwoorden van B en W lieten niet lang op zich wachten. Burgemeester sluit expositie Burgemeester dr. W. Huygens was in eerste instantie niet van plan om tegemoet te komen aan de wens van de KVP. Hij had tijdens de opening op de tentoonstelling weliswaar 'enkele kwalijke grapjes' ontdekt, maar die waren naar zijn mening niet serieus bedoeld. Toch bezweek hij onder de toenemende druk. Hij had persoonlijk protesttelefoontjes ontvangen van zowel inwoners van Bergen als van vakantie- Vragen van KVP-fractie aan Ben W Vraag 1: 'Waarom hebben B en W zich voor de ope ning van de expositie niet op de hoogte gesteld van hetgeen geëxposeerd werd?' Antwoord B en W: 'Van een zich op de hoogte stellen door B en W voor de opening kan geen sprake zijn, de overheid censureert niet preventief.' Vraag 2: 'Waarom heeft de burgemeester op zaterdag middag de tentoonstelling niet laten sluiten?' Antwoord B en W: 'Bij de opening was zoveel publiek aanwezig geweest dat de aanstootgevende stukken niet waren opgevallen.' Vraag 3: 'Waarom hebben B en W na het verwijderen van enige stukken de expositie niet gesloten, temeer daar men kon verwachten dat door de publicatie in de pers deze expositie meer bezoekers zou trekken?' Antwoord B en W: 'De burgemeester was met de officier van justitie van oordeel geweest dat er geen aanleiding tot verdere maatregelen was geweest toen de aanstootgevende werken waren verwijderd.' Vraag 4: 'Achten B en W het nodig om een deskundige commissie te benoemen die een onderzoek zou kunnen instellen naar: a. de wenselijkheid van ondersteuning van dergelijke kunstenaars door de gemeente? b. de wenselijkheid om dergelijke kunstenaars in de gelegenheid te stellen dergelijke prullaria te exposeren?' Antwoord B en W: a. 'De wenselijkheid van het instellen van een com missie die zal hebben te onderzoeken of dergelijke kunstenaars voor ondersteuning door de gemeente in aanmerking komen wordt afgewezen. De sociale ondersteuning van kunstenaars geschiedt op grond van adviezen van een objectieve deskundige commissie.' b. 'De gemeente heeft geen zeggenschap welke kunste naars door het KCB in de gelegenheid zullen worden gesteld te exposeren, zij kan hier geen invloed op uitoefenen.' Vraag 5: 'Wat denken B en W in de toekomst te doen om dergelijke exposities te voorkomen?' Antwoord B en W: 'De burgemeester heeft namens de gemeente zijn verontwaardiging over de tentoonstel ling kenbaar gemaakt aan het bestuur van het KCB en hij heeft het bestuur verzocht beter toe te zien, opdat soortgelijke gebeurtenissen zich niet zullen herhalen.' Vraag 6: 'Acht de burgemeester het niet gewenst als erevoorzitter van het KCB, gezien het gehalte van deze expositie, te bedanken?' Geen antwoord van B en W REL IN DE RUS 'Sk vxi^^WgBfc Een 'pornografische' fotomontage van Jaap Mooy (foto: Stichting Jaap Mooy).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 27