Rel in De Rus HANS BOUWER EN JAN HAGEMAN Een opzienbarende kunsttentoonstelling in 1956 leidde tot veel ophef en uiteindelijk tot een vroegtijdige sluiting op last van de burgemeester. Wie waren deze kunstenaars? Wat bewoog hen, was deze tentoonstelling wel zo schokkend en hoe reageerde de pers? Het Kunstenaars Centrum Bergen (KCB) kreeg in de jaren vijftig de beschikking over de voormalige 'doorrijstal' van café restaurant De Rustende Jager. Het echtpaar Diesfeldt, eigenaar van De Rustende Jager, had deze ruimte (het huidige café De Taverne) in 1949 tijdelijk aan het KCB afgestaan, omdat het KCB toen op zoek was naar een passende tentoonstellingsruimte. Een kleine groep kunstenaars had de 'doorrijstal' eigenhandig opgeknapt en er een mooie kunstzaal van gemaakt. Het KCB organiseerde in de kunstzaal in 1956 een reeks zomer- exposities. De laatste van die reeks was een gezamenlijke expositie van de KCB-leden: Lucebert (Lubertus Jacobus Swaanswijk (1924-1994), David Kouwenaar (1921) en Jaap Mooy (1915-1987). Daarnaast waren er twee gastkunste- naars: Arnold Reemer (1925-1981) uit Alkmaar en Georges Ides (1930) uit Haarlem. Deze expositie verbrak in één klap de serene rust in het dorp en veroorzaakte veel opschudding. Bergen was plotse ling het epicentrum van een ware kunstrel geworden. De kunstenaars hadden met deze expositie (naar eigen zeg gen) de bedoeling om in een experimentele vorm te protes teren tegen 'massavernietigingswapens, de ontmenselijking door mechanisatie, de valse romantiek, schijnreligie en de wansmaak door reclame en televisie'. Om hun protest tot uitdrukking te brengen werden als kunstvorm, naast de schilderijen en tekeningen, ook voor werpen getoond die gebaseerd waren op het Dadaïsme, een kunststroming ontstaan tijdens de Eerste Wereldoorlog in Ziirich. De dadaïsten maakten o.a. gebruik van bestaande voorwerpen waar een andere betekenis aan werd gege ven door van deze voorwerpen een collage of montage te maken of door ze in kijkkastjes te plaatsen. De Duitse schilder-schrijver en dadaïst Kurt Schwitters (1887-1948) was een bron van inspiratie voor de kunstenaars. De Opening In de uitnodiging stond: 'De tent geopend van 18 augustus tot 2 september, 's morgens, 's middags en ook wel eens 's avonds'. Het pakte echter heel anders uit. Jaap Mooy beeldt de mechanisatie uit van één van zijn werken (foto: Stichting Jaap Mooy). Expositieruimte/kunstzaal in De Rustende Jager begin jaren 50 (R.A.A., foto: Hans Bouwer).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 24