teveel uren lesgaf. Ik gaf namelijk 20 uur les en bij 16 uur kreeg je een beurs. Het bestuur van de kweekschool heeft toen een brief geschreven enVervolgens moest ik voor een commissie verschijnen. Op een goed moment stond ik op en trok mijn broekriem nog wat strakker aan, een duide lijke boodschap leek me, en zei: "Ik sta hier over drie jaar weer om mijn bul te laten zien." Gelukkig werd de beurs toegekend. Een extra toelage was echt nodig: inmiddels hadden wij vier kinderen. In 1964 behaalde ik mijn docto raal geschiedenis.' Woning 'Na mijn benoeming bij de zusters moest ik natuurlijk verhuizen. In die beginjaren 60 was er nog een grote woningnood. In Bergen was er nauwelijks een huis te krijgen. Ik ging naar het gemeentehuis, naar wethouder Ellis en hoorde op de gang iemand zeggen: "Loopt niet zo best, de Nesdijk, dat loopt niet zo best." Dat bracht ik bij de wethouder naar voren en Ellis zegde mij toe dat ik in aanmerking kon komen voor een woning aan de Nesdijk. Nu wil het toeval dat ik bij de kapper in Brummen een man ontmoette wiens moeder in Bergen woonde, aan de Kruisweg. Hij vertelde mij dat haar buren naar Friesland gingen verhuizen en dat het huis aan de Kruisweg te koop stond voor ƒ23.000,—. Als buitenstaander mocht je natuurlijk niet zo maar een huis in Bergen kopen. Afgesproken werd dat als de zusters Ursulinen twee huizen kochten aan de Nesdijk, ik dan het huis aan de Kruisweg mocht kopen. De rector van de zusters ging hiermee akkoord. De zusters investeerden in die tijd in vastgoed om kapitaal te reserveren voor hun oude dag. Zij kregen toen nog geen pensioen.' Onderwijs 'In 1961 werd ik leraar aan de kweekschool. Vanaf 1963 kon je hier ook je hoofdakte behalen. De kweekschool was er alleen voor meisjes, aanvankelijk bedoeld als oplei ding voor de nonnen. Alle congregaties leidden hun eigen nonnen op tot leerkracht. Het onderwijs werd vooral gegeven door nonnen. Toen er minder meisjes hun intrede deden in het klooster, werden er ook lekenmeisjes tot de kweekschool toegelaten. Ik geloof dat er in mijn tijd geen enkel meisje meer het klooster in ging. In 1966 werd ik adjunct-directeur en toen Maria Regina Scholten, de directrice, in 1968 algemeen-overste werd, directeur. 1968 was ook het jaar van de Mammoetwet. De Mammoetwet hield een grote verandering van het onderwijs in met o.a. brugklassen, een havo en een vwo. Bij ons werd de havo direct ingevoerd. In Bergen werd begonnen met een havo-4 klas. Na vier jaar ulo moest je door kunnen stromen naar de havo. En na de havo ging je dan naar de kweekschool. Veel kweekscholen hadden zo'n havo-top. Dit duurde maar kort omdat de scholen voor voortgezet onderwijs zelf de opleiding havo kregen. In die tijd had je een katholieke kweekschool voor jongens in Beverwijk, een openbare kweekschool in Alkmaar en de school van de Ursulinen voor meisjes. Als je katholiek was, ging je naar een katholieke school; daar was geen discussie over. Onze school maakte in die periode een enorme groei door: de school groeide van 150 naar 650 leerlingen! Er moesten natuurlijk lokalen bijkomen. Die noodlokalen werden gevonden in Bilthoven. Op een gegeven moment was het terrein volgebouwd. Het laatste noodlokaal werd ook wel het Einde genoemd. Voor de inrichting konden Leraar geschiedenis 1965 (foto: Piet Donders).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 22