'Als je van leren houdt, dan bof je' In gesprek met Piet Donders, oud-directeur van de kweekschool van de zusters Ursulinen BERGENAREN VERTELLEN OVER VROEGER Afkomst 'Ik ben geboren op 9 september 1929 in Deventer. Mijn vader Jan Donders, komt oorspronkelijk uit Alkmaar en is daar in 1900 geboren aan de Oudegracht. In 1918 werd hij onderwijzer en later met een akte Frans en Engels, leraar aan een mulo in Deventer. Mijn grootvader bezat nogal wat huizen en was gefortu neerd. Hij begon als krullenjongen bij een aannemer en heeft zich opgewerkt tot aannemer. Hij bouwde huizen, kocht huizen op, verbouwde ze en verkocht ze weer door. Mijn ouders deelden in die welvaart. Zij bewoonden gratis een van de huizen en door de verkoop van een huis hadden zij het goed. Dat vertaalde zich o.a. in "een meisje voor dag en nacht" en vakanties in Bergen.' Vakanties 'Mijn ouders brachten hun vakanties altijd door in Ber gen. Aan de Doorntjes werd dan in de zomer een huis gehuurd. Je moet je voorstellen hoe zo'n reis naar Bergen ging: vanuit Deventer fietsten mijn ouders met een kind voor-en achterop naar Harderwijk. Daar namen ze de boot naar Amsterdam. Vanaf Amsterdam ging het vervol gens weer per fiets naar Bergen. Alleen de dienstbode ging met de koffers per trein. Met mooi weer gingen wij met haar naar het strand. Mijn ouders hadden een strandtent en "een mannetje" zette deze dan altijd voor ons klaar. Daar verdiende hij wat extra's mee. Mijn ouders gingen niet altijd mee. Als wij aan het strand en in het water speelden, gingen zij vaak tennissen aan de Molenkrocht.* Wat ik me uit die tijd van voor de oorlog nog goed herin ner, is de bakkerij van bakker Leijen aan de Loudelsweg. De bakkerij bevond zich dichtbij ons vakantiehuis. Ik liep er wel eens heen en stond daar met open mond te kijken hoe het brood machinaal gesneden werd. Zoiets had ik nog nooit gezien: het brood voor de toeristen werd met een snijmachine gesneden. Later toen ik in 1961 in Bergen kwam wonen, zag ik diezelfde snijmachine daar weer in de bakkerij staan.' Gek op leren 'Na de mulo, ik was toen 15 jaar, ging ik naar de kweek school in Hilversum. Ik behaalde mijn akte lager onder wijs en werd in 1949 onderwijzer in Brummen en Heeten. Ik kon redelijk goed leren en was gek op leren. Als je van w. .•■'•-Ac/ leren houdt, dan bof je. Dat is altijd zo gebleven, dat heb ik nog steeds. In 1954 ben ik weer gaan studeren, geschie denis, in Nijmegen. Van mijn vader kreeg ik 100,- per maand. Ik werkte in de mensa, sjouwde met borden en leefde toen heel sober. Mijn kamer was, geloof ik, de goedkoopste kamer van Nijmegen: 15,- in de maand. Zo hield ik nog genoeg geld over om boeken te kopen. In 1959 trouwde ik met Hermina Hazelhekke. In Bergen was er in 1961 een vacature aan de kweekschool van de zusters Ursulinen. Ik heb gesolliciteerd, maar kreeg in eerste instantie een afbericht. Niet veel later kreeg ik een brief met de vraag of ik mijn sollicitatie alsnog gestand wilde doen. Zo ben ik dus in Bergen gekomen bij de zusters Ursulinen. Ik wilde graag verder studeren en was daarmee werkstudent, maar kreeg geen beurs omdat ik BERT VAN DER MIESEN EN STEVEN DEWIT 19 j 'm? De familie Donders in 1948. Staand v.l.n.r: onbekend, vader Jan Donders, Nanny, onbekend. Zittend v.l.n.r: Jan, Wijnand, Addy, Piet, moeder Donders (foto: Piet Donders).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 21