De Bernhard kreeg zijn informatie van naburige radarsta tions. De mast was een staaltje hightech; hij verstuurde faxboodschappen via radiosignalen. Hiermee kregen nacht jagers nauwkeurig informatie over aantal, positie en koers van vijandelijke bommenwerpers. Er liggen nog enkele bunkers. Vijf hiervan zijn in gebruik bij het Spiritueel Centrum Heel en Al. Een aparte plaats neemt nog het voormalige Bio-Vakantie- oord op het Russenduin te Bergen aan Zee in. De Flugwache, een soort uitkijkdienst voor vliegtuigen, trok in de toren van Bio-Vakantieoord. De post kreeg de codenaam Klap- perstorch. De toren werd eerst opgehoogd met een houten opbouw die begin 1943 vervangen werd door een gemetselde opbouw. De aanwezigheid van Funkhorch Truppen in het latere deel van de oorlog doet vermoeden dat de toren benut is om geallieerd radioverkeer af te luisteren of te storen. Ten slotte Hoeveel bunkers er nu nog in de duinen aanwezig zijn is niet bekend. Wat overgebleven is, is weggewerkt onder het zand. 33 bouwwerken worden gebruikt door het Noord hollands Duinreservaat als overwinteringsplek voor vleer muizen. Elk jaar houden boswachters een telling in deze onderkomens, en deze winter bleken er 272 vleermuizen te slapen. Opnieuw een toename ten opzichte van het voor gaande jaar. Toen waren er 254 exemplaren geteld. Naast onderdak aan vleermuizen en vogels vormen de bunkerres- ten ook een goede leefomgeving voor verschillende planten, zoals mossen. Een aantal ruïnes heeft daarmee 66 jaar na de oorlog een nieuwe, vreedzame bestemming gevonden. Over de auteurs Hans Nauta is docent marketing aan de Hogeschool in Alkmaar. Sinds vijfentwintig jaar doet hij onderzoek naar de luchtoorlog boven Noord-Holland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij publiceert hier regelmatig over. Jeroen de Jong is historicus en theoloog. Hij werkt als aalmoezenier bij de Koninklijke Marine. Militaire geschie denis en in het bijzonder bunkers hebben sinds vele jaren zijn interesse. Sinds 2009 geeft hij rondleidingen over de Atlantik- wall en de luchtoorlog in Bergen. Een Bernhard-navigatiestation in Frankrijk. Dit type stond ook bij Schoorl (foto: US Air Force Photos). Bronnen: - P. Hinchliffe, The other battle. Luftwaffe night aces versus Bomber Command. Shrewsbury 1996. - A.A. Jansen, Wespennest Leeuwarden dl. 1-2-3. Baarn 1977-1977-1979. - R. Rolf en H. Sakkers, Duitse Bunkers in Nederland. Middelburg 2005. - Archief Gemeentewerken Bergen 1902-1992. - Bunkerdossier afdeling Cultuurhistorie, Gemeente Bergen. - Nationaal Archief, Den Haag, Ministerie van Defensie: 2e Geniecommandement Bureau Registratie Verdedigingswerken (Bunkerarchief), toegangsnummer 2.13.167. - The National Archives, Londen, diverse RAF-documenten. - www.atlantikwall.pauldijkstra.nl - www.deutschesatlantikwallarchiv.de - www.forten.info - www.fortendenhelder.nl - www.gyges.dk

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 20