i bekleed met baksteen om hem op een woonhuis te laten lijken. Hij is nog steeds in gebruik bij particulieren als opslagruimte. Nabij restaurant Duinvermaak lag in de duinen een com plex van ca. 40 lichte bunkers, bestemd voor de huisvesting van een batterij veldartillerie; vier kanonnen met munitie en manschappen. Vanaf januari 1944 was hier de vijfde batterij gestationeerd van de 347e Infanterie Divisie (5/347). Ook deze kanonnen konden rondom vuren. Bij De Franschman was een groepje van ca. 25 bunkers gebouwd. Op dit punt is een kruising van drie belangrijke wegen; de weg van Bergen Binnen naar Egmond aan den Hoef heeft naar het westen een aftakking naar Bergen aan Zee. Op de plaats van de rotonde heeft een borstwering met een stuk veldgeschut gestaan. Dit geschut kon rondom vuren. De meeste van deze bunkers zijn gesloopt. Er ligt nog een stuk tankmuur van ca. 400 meter. Halverwege Bergen aan Zee lag een steunpunt aan de Zeeweg ten zuiden van Bio-Vakantieoord. Hier stonden ca. 30 lichte, gemetselde bouwwerken. Langs het strand naar het noorden lag nabij strandpaal 31 een kustbatterij van de Kriegsmarine, 10/MAA607. Vier kanon nen waren ondergebracht in zware bunkers. Deze konden alleen naar zee vuren. Het kaliber was 12 cm. Zij waren afkomstig uit de magazijnen van de Koninklijke Marine en dateerden uit 1900. Verder lagen hier ca. 20 zware bunkers. Mede door de terugwijkende kustlijn zijn alle bouwwerken opgeruimd. Ten noorden van strandpaal 31 lagen bij Fort- blink en Hargen aan Zee ook steunpunten met veelal lichte bouwwerken. Deze steunpunten zijn eveneens door de terug wijkende kust voor een belangrijk deel verdwenen. In het wandelbos ten oosten van 't Oude Hof, ca. 200 meter ten westen van de Maesdammerlaan, was in maart 1945 een lanceerbaan voor het Vl-projectiel gebouwd. Strikt genomen hoort deze installatie niet bij de Atlantikwall. Maar omdat het een bijzonder militair bouwwerk is, willen wij het hier toch noemen. De VI was een vliegende bom, die van hier naar Londen zou kunnen worden gelanceerd (zie Bergense Kroniek (1994) nr.l). De fundamenten bij 't Oude Hof zijn midden jaren negentig teruggevonden. Volgens diverse bron nen zouden op het gebied van de gemeente Bergen nog enkele lanceerbanen gebouwd zijn voor dit projectiel. Genoemde plaatsen zijn: 't Woud, de Mosselenbuurt en het duingebied ten westen van Schoorl. Hiervan hebben wij echter nog geen sluitend bewijs gevonden. De lanceerbanen voor de VI in deze omgeving waren niet bedoeld als operationele locaties, zij dienden als Scheinstellungen om de aandacht af te leiden van andere locaties in Nederland. Luchtverdediging Stützpunktgruppe Schoorl was in tegenstelling tot Verteidi- gungshereich Den Helder en Festung IJmuiden niet zwaar verdedigd met luchtdoelgeschut, Flak in Duitse terminologie, een afkorting van Flieger Abwehr Kanone. De Luftwaffe had enkele lichte Flakeenheden zoals de Leichte Flak Abteilung 764 en 845 met 20 mm en 37 mm luchtdoel geschut. De posities varieerden nogal, maar er waren vaste opstellingen rondom vliegveld Bergen en posities bij Camper duin en Bergen aan Zee. De Kriegsmarine had eigen luchtver dediging bij de kustbatterij en. Ook deze bestond slechts uit een paar lichte stukken van 20 mm Oerlikon luchtdoelkanon nen en 12,7 mm zware mitrailleurs, alle voormalig Neder lands materiaal. Ook al hadden deze lichte luchtdoelkanon nen slechts een beperkt bereik, tegen laag vliegende toestellen waren ze zeer effectief. Rondom het voormalige vliegveld zijn vier Engelse en één Amerikaans toestel neergeschoten en aan de kust werden in ieder geval zeven Engelse en twee Ameri kaanse toestellen door deze eenheden naar beneden gehaald. Dat het gebied bij Bergen minder zwaar verdedigd was door Flak, was ook aan geallieerde zijde bekend. Zowel de bom- menwerperstroom overdag als 's nachts liep dikwijls via Bergen over de kust. ir '""TCr^riini De kustbatterij bij Bergen aan Zee na de zware storm van 1953 (foto: PWN, Bioemendaal).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 18