Toelichting schets Steunpuntgroep Schoorl In deze paragraaf beschrijven wij eerst de omtrek van het gebied van de Steunpuntgroep Schoorl. Daarna behande len wij de belangrijkste steunpunten en sluiten af met een beschrijving van de objecten voor de luchtverdediging. Omtrek Steunpuntgroep - tankhindernis De omtrek van de Steunpuntgroep Schoorl bestond in de eerste plaats uit een hindernis voor tanks. Deze kon bestaan uit steile duinen, een bos, een tankgracht, een tankmuur, of drakentanden. Aangevuld met mijnenvelden, prikkeldraad en bunkers was dit een lastig te overwinnen hindernis. Het gebied van de Steunpuntgroep Schoorl kon rondom worden verdedigd. Strand en duinen waren bezaaid met mijnen en versperringen. De meest noordelijke punt van het gebied was bij Camper duin, bij het begin van de Hondsbossche Zeewering. Direct ten oosten van de zeedijk lagen - en liggen nog steeds - drakentanden. Deze sloten naar het noorden aan op een tankgracht, min of meer parallel aan de zeewering, richting Petten. Naar het oosten sloten de drakentanden aan op een tankgracht die doorliep tot aan het Noord-Hollands kanaal bij Schoorldam. Vanaf Schoorldam naar het zuiden vormde het Noord- Hollands kanaal over twee kilometer de tankhindernis. Dan ligt daar richting zuidwesten, de Banscheidingsloot, die hier functioneerde als tankgracht. De sloot is vier tot vijf meter breed en heeft aan beide kanten een dijkje dat ruim een meter boven het maaiveld ligt. Ter hoogte van de manege boog de tankgracht af naar het zuidzuidwesten, om nabij de huidige Landweg over te gaan in een tankmuur. Bij de Breelaan was de muur onderbroken door een afsluitbare doorgang, en hij eindigde bij de Sparrenlaan. De bomen van het Bergerbos vervulden de functie van tankhindernis. Vanaf de Eeuwigelaan tot aan de weg naar Egmond lag ook weer een tankmuur. Er waren twee afsluitbare doorgangen: één bij de Eeuwigelaan en één bij de weg naar Egmond, nabij de boerderij De Franschman. Vanaf De Franschman, ten zuiden van de Zeeweg, vormden de duinen richting Bergen aan Zee de tankhindernis. Tussen Bergen aan Zee en Camperduin maakte de Zeereep de tankring compleet. Steunpunten Op strategische plaatsen waren binnen deze ring steunpun ten gebouwd. Bij Camperduin stond een kustbatterij van de Kriegsmarine, de negende batterij van Marine Artillerie Abteilung 607 (9/MAA607). Deze telde vier moderne ka nonnen, kaliber 10,5 cm, ondergebracht in zware bunkers. Deze kanonnen konden alleen naar zee vuur afgeven. Hier omheen waren onder meer een twintigtal zware bunkers ge bouwd met muren en daken van één tot twee meter beton. Mede door het terugwijken van de kustlijn is dit complex vrijwel geheel verdwenen. Ten zuidoosten van Camperduin bij het Groeter Zandgat in de duinen bevond zich een complex van ca. 40 lichte bun kers voor het onderbrengen van vier stukken veldgeschut met bijbehorende munitie en manschappen. Hier was vanaf januari 1944 de vierde batterij van het artillerieregiment van de 347e Infanterie Divisie gelegerd (4/347). Deze kanonnen stonden opgesteld op een platform, met een borstwering van ca. één meter hoog eromheen. Zij konden rondom vuur afgeven. Het meest oostelijke steunpunt was Schoorldam. Hier was onder meer een telefooncentrale in een zware betonnen bunker ondergebracht. Deze bunker is aan de buitenkant ATLANTIKWALL IN BERGEN 1942 - 1945 De vuurleidingspost van het kustgeschut bij Camperduin, de Wiirzburg-radar is met de schotel omhoog gericht op de achtergrond te zien. De foto is genomen in de eerste jaren na de oorlog (foto: Nationaal Instituut voor Militaire Historie, Den Haag).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 17