In januari 1942 begon het Duitse leger aan de kustver dediging van het vasteland van Europa. Deze linie van verdedigingswerken, de Atlantikwall, strekte zich uit van de Noordkaap in Noorwegen tot aan de Pyreneeën bij de Spaanse grens. Er werden allerlei soorten versterkin gen aangelegd, zoals bunkers, prikkeldraadversperringen, mijnenvelden en tankhindernissen. Kanonnen werden veelal in groepjes van vier ondergebracht in kustbatterijen. Havensteden werden zwaar verdedigd. Den Helder en IJmuiden bijvoorbeeld, werden voorzien van veel geschut en militairen. IJmuiden was aan het eind van de oorlog opgewaardeerd tot Festung (vesting), terwijl Den Helder een trede lager in de hiërarchie zat: de stad was een Verteidigungsbereich (verdedigingsgebied). Kustdorpen zoals Bergen aan Zee werden beduidend minder zwaar verdedigd. Zij maakten deel uit van een Stützpunktgruppe, ofwel steunpuntgroep. Alle gebieden moesten rondom kunnen worden ver dedigd; naar zee en naar het achterland. De vijand kon bijvoorbeeld parachutisten in het binnenland droppen of op een andere plek de kustverdediging doorbreken. En dan moesten kuststeden en -dorpen ook een vijand uit het binnenland kunnen weerstaan. Naar het westen lagen dus hindernissen, maar ook naar de andere windrichtin gen. Elk te verdedigen gebied, dorp of stad, bestond uit een aantal steunpunten. Een klein steunpunt bestond uit enkele loopgraven en enkele bunkers. Een groot steunpunt bevatte bijvoorbeeld vier kanonnen (in zware bunkers on dergebracht), tientallen bunkers, honderden meters loop graaf, prikkeldraad en mijnenvelden. Naarmate het gebied belangrijker was, waren er meer steunpunten en meer verdedigingsmiddelen. De meeste steunpunten lagen langs de rand van het te verdedigen gebied. Zij waren onderling verbonden door stelsels van loopgraven, prikkeldraad en tankhindernissen. Het gebied van de vroegere gemeenten Schoorl en Bergen maakte deel uit van de Steunpuntgroep Schoorl. In deze groep waren een aantal steunpunten ondergebracht. Luchtfoto van Bergen. Het barakkenkamp aan de Breelaan is vernuftig gecamoufleerd en niet als zodanig herkenbaar (foto: The National Archives, Londen).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 15