In 1940 stond op het fietsenrek van groenteboer Jan Romar: Romar is goed en niet duur Zijn overbuurman reageerde op zijn rek met de tekst: maar... Kokkes is beter en goedkoper Groenteboer Out maakte in die tijd reclame met de slagzin: fruit van Out blinkt uit als goud groenteboeren hun inkopen deden. In 1958 werd de veiling verplaatst naar Alkmaar Overdie waar ze nog jaren heeft gefunctioneerd. Meer regelgeving In 1921 trad de Handelsregisterwet in werking, waardoor bedrijven verplicht werden om zich te laten registreren bij de Kamer van Koophandel in hun regio. De kleinhandel, waar onder de groenteboeren, kreeg in 1930 te maken met wetge ving rond winkelsluiting en werktijden. Met de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 stelde de overheid eisen ten aanzien van handelskennis, vakbekwaamheid en kredietwaardigheid voor nieuwe vestigingen. Daarmee wilde men het aantal onbe kwame bedrijven beperken. Toen de Vestigingswet Bedrijven 1954 werd ingevoerd moesten ondernemers aan nog hogere bekwaamheidseisen voldoen. Totale verandering Vanaf de zeventiger jaren is de gang van zaken totaal ge wijzigd. Een steeds groter deel van de groenteomzet wordt door de supermarkten verkocht. Dat verklaart ook de sterke afname (plaatselijk en landelijk) van het aantal groenteboeren. De oorspronkelijke betekenis van het woord 'groenteboer' is vervaagd en vaak bij jonge mensen niet meer bekend. Bij de nog aanwezige groentemannen in Bergen is het kernassorti ment van de 'traditionele groenteboer' aanzienlijk uitgebreid. Zuid-Europese appels hebben het grootste aandeel in de schappen, witte kool ligt zij aan zij met paprika's, er is fruit uit de hele wereld, en in de vitrines treft men salades, soepen en stamppotten in vele variaties aan. Een vakdiploma om een groentezaak te beginnen is niet meer nodig. Toch wordt ver wacht dat het aantal zelfstandige groentemannen in Neder land zal blijven afnemen. Karei Loots, groenteboer van 1921 tot 1936, bezocht zijn afnemers aan huis en zijn vrouw bediende de klanten in de winkel op de hoek Stationsstraat - Prinsesselaan (nu Tally- Ho). In het midden hun kinderen Cor en Jet (collectie Piet Mooij). Bronnen: - Noord-Hollands archief Haarlem - Handelsregister. - Regionaal Archief Alkmaar, kranten. De groenteboeren deden mee in de bedrijfsvoetbalcompetitie. Voor v.l.n.r.: Piet Schekkerman, H. Wester, Gerrit Schekkerman, Gerrit Kaaij, Jan Bakker, Karei Vink, achter v.l.n.r.: Piet Schaaper, Cor Kokkes, Jaap Vrasdonk, Frans Vink, Jan Kokkes De begeleiders zijn Ch. Frieten Nars Schaaper. De namen in cursief waren geen groenteboer (foto: mevr. Schotten-Kaaij).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 12