Zes merletten en een schuinbalk Traditie, waarheid en verdichtsel met betrekking tot het dorpswapen van Bergen FRITS DAVID ZEILER i ie in de oudere delen van Bergen zijn ogen goed de kost geeft, zal op verschillende plaatsen nog afbeeldingen aantreffen van het oude dorpswapen. Uiteraard staat het boven de ingang van het raadhuis uit 1903, maar het is ook te vinden in de geveltop van het postkantoor uit 1910 en naast de hoofdingang van de Van Reenenschool uit 1931. Diverse monumentale banken bevatten het wapenschild, zoals de Westerwoldebank op de hoek van de Mosselenbuurt (1930), de Amersfoortse Bank (1940, onlangs in de Kroniek beschreven) en, enigszins vrij vertaald, de Dokter Blok-bank op de hoek van het Plein en de Jan Oldenburglaan (1947). Het etablissement, dat lange tijd de naam 'Het Wapen van Bergen' droeg, is enkele jaren geleden afgebroken en vertoont sindsdien een gapend gat, dat de roem van het heraldische symbool weinig eer meer aandoet. Want het wapen kent een lange en curieuze geschiedenis. Tot de fusie met Schoorl en Egmond in 2001 waren de 'zes merletten en een schuinbalk' ook het officiële wapen van de gemeente Bergen. De formele bevestiging ervan werd overigens pas in 1922 gegeven, nadat de gemeenteraad een verzoek daartoe had ingediend. Er wordt in het Koninklijk Besluit gesproken van 'het gebruik van het van ouds door haar [de gemeente] gevoerde wapen' en terecht, want het was zeker al vanaf de 17de eeuw als dorps blazoen in zwang geweest. De beschrijving in het KB luidt: 'In keel een schuinbalk van zilver, vergezeld van zes zoomsgewijs geplaatste merletten van hetzelfde'. In gewoon Nederlands betekent dat een roodgekleurd schild met een witte band en zes witte vogeltjes - al wordt het heraldische begrip 'zilver' ook wel eens letterlijk als kleur genomen. De merlet ten of meerltjes zijn vogels zonder poten en snavel, die er vaak uitzien als een soort badeendjes en die vaak inwisselbaar zijn met andere vogelsoorten. Ze worden ook wel eens als 'canetten' of 'eenden' betiteld. Maar ze zijn betrekkelijk zeldzaam en komen verder nog voor in de wapens van Schoorl en Heemstede, Margraten en Nuth, Cuyck (met Boxtel, Grave, Vierlingsbeek en Waalre), alsmede in het wapenschild van Oostkamp in West- Vlaanderen, dat exact hetzelfde is als dat van Bergen. Traditie De oudst bewaarde afbeelding van het wapen is de (spiegelbeel dige) weergave op de 'sluitsteen' in het koor van de Ruïnekerk, Westerwoldebank, hoek Mosselenbuurt (foto: Frits David Zeiler). 'Sluitsteen' in het koor van de Ruïnekerk (foto: Bert Veer).

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 4