INHOUD Van de redactie Als iets kan aantonen wat een amateur-historische vereniging bijdraagt aan de plaatselijke dorps cultuur, zijn het de resultaten van lokaal-historisch onderzoek. Een van de betere voorbeelden daarvan is ons recent uitgegeven themanummer De Heren en Vrouwen van Bergen geworden, een onderwerp dat al langer op uitwerking lag te wachten. Des te meer mogen we het auteurstrio Jensen- Schoen-Smook welverdiende lof toezwaaien voor hun inzet die tot dit geslaagde themanummer heeft geleid, een intensief proces waaraan ook de redactie van de Kroniek haar aandeel mocht leveren. De feestelijke presentatie ervan op 14 september in Museum Kranenburgh onderstreepte dit nog eens extra, mede doordat Frits David Zeiler het onderwerp geestig wist in te leiden, terwijl ook de heer van Bergen, Hugo van Reenen, acte de présence kwam geven. Van de redactie Frits David Zeiler Zes merletten en een schuinbalk Traditie, waarheid en verdichtsel met betrekking tot het dorpswapen van Bergen Piet Vijn Het slachten van dieren is zo oud als de mensheid Van 'vleeschhouwer' tot traiteur Piet Vijn De keurmeester vertelt Piet Vijn en Frits David Zeiler Van Bonda naar Romeny: De Eerste Bergensche Boekhandelin 1928 fcö c o c o Bert Buizer De vereniging Paal 33in Bergen aan Zee - een wijkvereniging avant la lettre Ru Waalewijn Bergense walletjes Gerard Meijer in gesprek met Jan Scholten De drankenvoorziening in Bergen rond 1900 en later Nel Jongejans Museumschatten uit Het Sterkenhuis Colofon Wat de inhoud van de voor u liggende najaarskroniek betreft, lijkt er weer voor elk wat wils. Frits David Zeiler licht uitgebreid toe hoe het wapen van Bergen er in de loop van vele eeuwen heeft uitgezien, terwijl hij samen met Piet Vijn een portret van de Eerste Bergensche Boekhandel in 1928 schetst. Deze laatste tekent ook voor een volgende klasse in zijn lopende reeks over Bergense middenstanders, ditmaal over de slagers, terwijl hij ook in een apart artikel de keurmeester aan het woord laat. Toen het begrip 'wijkvereniging' nog moest worden uitgevonden, had Bergen aan Zee al zo'n plaatselijke organisatie, laat Bert Buizer weten in zijn artikel De vereniging 'Paal33' in Bergen aan Zee - een wijkvereniging 'avant la lettre'. In De drankenvoorziening in Bergen rond 1900 en later schetst Jan Scholten aan de hand van vragen door Gerard Meijer, hoe vanaf de vorige eeuwwisseling de verkoop en distributie van dranken in Bergen zich (met alle ups en downs) in ons dorp ontwikkeld heeft. Ru Waalewijn brengt ons bij, dat we bij 'walletjes' niet direct aan de Amsterdamse betekenis moeten denken, maar meer aan plaatselijke landschapskenmerken. Nel Jongejans ten slotte, bespreekt twee hoge onderscheidingen die Jacob van Reenen begin vorige eeuw door de Russische tsaar zijn toegekend.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 3