Sint-Stanislaus He klasse. Deze prachtige ordetekens werden respectievelijk in 1901 en in 1908 door Z.M. Tsaar Nicolaas II van Rusland toegekend aan Jacob van Reenen. Het museum kreeg de onderscheidingen in 2006 in langdurig bruikleen van de tegenwoordige heer van Bergen Hugo H.J. van Reenen. De Orde van Sint-Anna is op 14 februari 1735 gesticht door hertog Karl Friedrich von Holstein Gottorp (1700 -1739). Het was een eerbetoon aan zijn in 1728 overleden echtgenote, de Russische tsarendochter Anna Petrovna (dochter van Peter de Grote) en aan de toen heersende Russische keizerin Anna Iwanowna Romanow. De orde telde één enkele klasse. De zoon van Karl Friedrich, Karl Peter Ulrich kwam in 1742 als tsarevitsj naar Rusland, waar hij in 1760 slechts een halfjaar als Peter III regeerde. In die periode werd de orde in Rusland reeds zeer veel uitgereikt. Zijn zoon, tsaar Paul I maakte in 1797 met een algehele reorganisatie van het Russische decora tiestelsel de Orde van Sint-Anna tot een zuiver Russische Orde van Verdienste. Het aantal klassen werd tevens uitgebreid tot drie. Later volgden nog een vierde en vijfde klasse. Het kleinood is een gouden, rood geëmailleerd kruis pattée met viermaal drie gouden vuurslagen in de armen. Het medaillon toont een geschilderde vrouwenfiguur, Sint-Anna voorstellend, in een landschap. De keerzijde toont een monogram van letters AJPF, Amantibus, Justitiam, Pietatem, Fidem, (vertaald) 'voor vrienden van recht, vroomheid en trouw'. Het kan tevens gele zen worden als: Anna Imperatoris Petri Filia, (vertaald) 'Anna dochter van Keizer Peter'. De Orde van Sint-Stanislaus lie klasse (foto museum Het Sterkenhuis). Tsaar Nicolaas II van Rusland was in 1901 ervan overtuigd dat Jacob van Reenen, heer van Bergen en burgemeester aldaar, zo'n vriend was! Hij schonk hem de orde op 23 oktober (Russische tijdrekening. Rusland verving pas in 1918 de Juliaanse kalender door de Gregoriaanse. Voor 1918 bestond er dus verschil in date ring met de door Nederland gehanteerde Gregoriaanse kalender). Koningin Wilhelmina was het met deze toekenning eens. Op 1 maart 1902 gaf zij, per akte, toestemming aan Jacob van Reenen om de onderscheidingstekenen van de Orde van Sint-Anna ach ter zijn naam te vermelden. Natuurlijk speelde de schenking van de grond, waarop het monument staat, een grote rol. Maar dit niet alleen. De Van Reenens hebben er destijds alles toe bijge dragen om de onthulling van het monument in september 1901 tot een bijzondere historische gebeurtenis te maken, waarvan de betekenis tot op de dag van vandaag levend is gebleven. Na 1901 werd bij het monument elk jaar een herdenkingsdienst gehouden. De herdenking van 19 september 1908 werd gevierd samen met de Russische militair attaché kolonel d'Adabache, de minister Graaf Pahlen, de secretaris van het gezantschap, een Russische priester en een voorzanger van de Russisch-orthodoxe kerk in Den Haag. Toen werd vermeld dat de Russische regering onder de indruk was van de trouw waarmee het gemeentebestuur van Bergen de herinnering aan de dappere soldaten levend hield. Als dank hiervoor kreeg Jacob van Reenen een tweede onder scheiding van Tsaar Nicolaas II, de Orde van Sint-Stanislaus tweede klasse (vastgesteld op 29 juli 2008, Russische tijdreke ning). De orde van Sint-Stanislaus is van oorsprong een Poolse orde, door Stanislaus II Augustus Poniatowski, koning van Polen, ingesteld op 7 mei 1765. De orde herinnert aan de heilige bis schop en martelaar Stanislaus (1035 -1079). Na inlijving van Polen bij Rusland in 1830 werd de Orde van Sint-Stanislaus de laagste in rangorde van de negen orden die de Tsaar verleende. De versierselen van de orde werden in de loop der tijd wat ge wijzigd. Na 1831 gaat het om een gouden Maltezer kruis. Elk van de acht punten is met een gouden bal bedekt. De armen van het kruis zijn rood geëmailleerd of van glas op een rode onder grond. Op het ronde medaillon staan twee vervlochten letters S (Sanctus Stanislaus) en daaromheen een groen geëmailleerde krans van bladeren. Tussen de armen zijn gouden gekroonde adelaars aangebracht, het nationaal symbool van de Tsaar. In 1839 werd het aantal klassen van vier naar drie teruggebracht en werd vastgesteld dat de tweede klasse alleen nog aan buitenlan ders verleend kon worden.Tijdens de regering van Lenin werden na de Oktoberrevolutie van 1917 door de staat alle ridderorden afgeschaft. De Orde van Sint-Stanislaus wordt echter tot op heden als 'huisorde, van de familie Romanov, zij het spaarzaam, verleend. De beide onderscheidingen, de Orde van Sint-Anna en de Orde van Sint-Stanislaus zijn nu waardevolle objecten in de collectie van museum Het Sterkenhuis. De museumcommissie is Hugo Van Reenen dan ook zeer erkentelijk voor deze langdurige bruikleen. Bronnen: - J. Zuurbier, H. Brandsma, B.Wagenaar, De lange herfst van 1799: de Russisch-Engelse invasie in polderen duin. Stichting Herdenking 1799,1998. - Familiearchief Van Reenen 1851-1981, Regionaal Archief Alkmaar. - Wikipedia Vrije Encyclopedie.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 33