Twee ridderorden voor burgemeester Jacob van Reenen m 4 Op 19 september en 2 oktober 1799 vonden bij Bergen twee veldslagen plaats tijdens een campagne van een Brits-Russisch leger, als onderdeel van de oorlog tegen Frankrijk. Ons land, de Bataafse Republiek, vocht aan Franse zijde. In deze veldslagen sneuvelden ongeveer 12.000 soldaten. 'Ik wist niet dat hier een oorlog is geweest en dat er zoveel soldaten zijn gesneuveld. Dat hebben wij op school nooit geleerd.' Zo luidt heel vaak de opmerking van bezoekers van Het Sterkenhuis bij de bezichtiging van de tentoonstelling De Slag bij Bergen in 1799. De bezoekers worden dan gewezen op de historische plek in Bergen waar de Notweg en de Russenweg samenkomen. Daar immers bevindt zich het Russisch monument: een Russisch- orthodox kruis, staande op een granieten rotsblok, gelegen op een kleine grafheuvel. Het is de plek waar na de strijd ongeveer 500 Russische soldaten begraven werden. Iedere Bergenaar kent dit monument, met de Russische tekst (vertaald): 'Ter eeuwige nagedachtenis aan de Russische krijgers, gevallen bij Bergen op de 8ste en 21ste september van het jaar 1799' (vol gens onze kalender 19 september en 2 oktober). Het monument kwam tot stand op initiatief van luitenant kolonel Von Müller, de Russische attaché in Den Haag en Brussel. De ontwerper was de Haagse beeldhouwer Michel T. Philips. De 30ste september 1901 werd een gedenkwaardige dag voor Bergen. Militaire vertegenwoordigers uit Rusland, Enge land, Frankrijk en uiteraard ook Nederland waren aanwezig bij de onthulling van het monument. De Russische priester Archi- peter Smirnoff leidde de inwijdingsdienst. Burgemeester Jacob van Reenen en zijn vrouw Marie Amalie Dorothea van Reenen- Völter waren daarbij intensief betrokken. Jacob van Reenen schonk het terrein waarop het monument staat aan het keizerrijk Rusland. Momenteel behoort het aan de Russische Federatie als jongste rechtsopvolger daarvan. Twee grote kransen met bijbehorende linten, gelegd tijdens de onthulling in 1901, zijn bewaard gebleven en vormen nu topstukken in de expositie van museum Het Sterkenhuis. Sinds vijf jaar zijn daaraan twee nieuwe top-stukken toegevoegd: de onderscheiding in de Orde van Sint-Anna Ille klasse en de onderscheiding in de Orde van 30 NEL JONGEJANS CD z CD De Orde van Sint-Anna Ille klasse (foto museum Het Sterkenhuis).

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 32