DE DRANKENVOORZIENING IN BERGEN ROND 1900 EN LATER Het Caspar Niehaus-huis in gebruik als opslagplaats {collectie Jan Scholten). Bovendien kwam de import van beroemde Belgische bieren op gang, zowel op fles als op fust waarvan Palm, De Koninck en Duvel de bekendste zijn. En niet te vergeten: men begon ook in Nederland steeds meer wijn te drinken, waarvoor me nigeen zijn biertje liet staan.' Wat waren de veranderingen bij het aantreden van de nieuwe generatie Scholten? 'Het was vanzelfsprekend dat ik, destijds 14 jaar, in vrije tijd en vakanties in het bedrijf ging helpen. Na mijn handelsstu die en twee jaar dienstplicht kwam ik in 1954 voorgoed in de zaak. In dat jaar kwam het aangrenzende pand van Kollmer te koop en huis van de buren kun je maar één keer kopen. 50.000,- was eigenlijk te duur, maar uitbreiding van de zaak was ook belangrijk, niet alleen het hele assortiment werd gro ter, maar er waren ook plannen voor een slijterij, dus de koop werd toch maar doorgezet. Ik trouwde met Anna Winder. De bovenwoning kwam vrij en zo kon Anna gemakkelijk in de slijterij assisteren. Vakanties werden in deze tijd in Nederland langzamer hand gewoon, maar werden in hoofdzaak in eigen land door gebracht. Maandenlang was de hele kuststreek overvol. In Bergen waren er zo'n 80 pensions en meer dan de helft van de huizen werd 's zomers verhuurd, terwijl de eigenaren met hun gezinnen in hun zomershuisjes trokken. Zo werd het wonen in Bergen voor de bewoners heel voordelig. Dezelfde gasten kwamen vaak jaren achtereen en werden dan ook vaak goede kennissen. Vanaf half mei tot half september waren de win kels tot 21.00 uur open, ook op de zondagen.' Waarom werd het Caspar Niehaus-huis opslagruimte? 'Genoemde ontwikkeling vervijfvoudigde tussen 1950 en 1960 de groothandelsomzetten in Scholtens drankenhandel. Dit bracht grote capaciteitsproblemen met zich mee; er kwam gebrek aan opslag- en laadmogelijkheden. Dit zorgde voor veel overlast in het laatste deel van de Dorpsstraat. Dit leidde tot terechte klachten van de buurt. Alternatieven om deze overlast te bestrijden die door gemeenteraadsleden werden aangedragen, waren o.a. verplaat sing van de drankenhandel Scholten naar de puddingfabriek op de Voert, naar de garage van Kees Koster, naar het pluim- veebedrijf op de Jan Apeldoornweg en naar het einde van de Natteweg bij de huizen van de familie Domselaar. Helaas waren het weinig realistische voorstellen die het probleem alleen maar verplaatsten. Ook waren er plannen voor een industrieterreintje bij het te creëren Berger-Benedenbos, langs de Kogendijk. Het Berger-Benedenbos is er nooit gekomen, zo ook niet het industrieterreintje dat tevens was bedoeld als terrein voor Hondius transportbedrijf en de Bakkencentrale van Koopman en eventueel nog andere bedrijven. Intussen kreeg Scholten in 1965 de kans om een deel van de tuin van de oude villa van Caspar Niehaus te kopen, aan de kant van de Fransche Steeg. De eigenaar was plots van idee veranderd en wilde het hele perceel verkopen, maar voor een hoge prijs van 200.000,-, terwijl het inmiddels totaal verval len was. Toen er ook nog tijdelijk een zigeunerfamilie in kwam wonen, werd het nog bruikbare materiaal van de woning eruit gesloopt. Een binnenbrand, waarschijnlijk

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 29