Bergense Walletjes RU WAALEWIJN Buerweg (foto: Ru Waalewijn). e Amsterdamse walletjes zijn over de gehele wereld be kend. Ze duiden op de huizen van plezier, zoals deze in vroe ger jaren netjes werden genoemd. In Bergen kennen we ook walletjes. We moeten daarbij denken aan de Oostdorper doodwal, gelegen langs wat vroeger de Oostdorper doodweg was, de tegenwoordige Karei de Grotelaan. De Oostdorper doodweg was de weg waarlangs de doden vanuit het buurt schap Oostdorp naar het kerkhof werden gebracht. Deze wal is slechts plaatselijk bekend en heeft dus niets te maken met de reputatie van de Amsterdamse wallen. Ook is hij niet ontstaan door het op deze plaats begraven van doden. De Oostdorper doodwal was de scheiding tussen de dorps bebouwing en het ten noorden daarvan gelegen agrarisch ge bied. Dat is opmerkelijk, omdat sloten op de meeste plaatsen de afscheidingen vormen. Maar op de hogere zandgronden is de grondwaterstand dermate laag dat dit zou leiden tot zeer diepliggende sloten. Dat is goed te zien bij het slootje rond De Haaf aan de Dokter van Peltlaan. Daarom is voor deze omstandigheden in veel gevallen voor een wal als afscheiding gekozen. Andere voorbeelden zijn te vinden op Texel met de alom bekende 'tuunwalletjes'. Ook op het hoge land van Wieringen doen wallen dienst als afscheiding. Dichter bij huis zijn op de geestrug tussen Alkmaar en Heiloo langs de Zander- sloot en de Westerweg, en het daarbinnen gelegen gebied, ook van deze wallen te vinden. Het noordwestelijke deel van Bergen is op de hooggelegen duinvoet ontstaan. Het gebruik van wallen als afscheiding ligt op die plaatsen voor de hand. In de notulen uit 1910 van het college van burgemeester en wethouders van ons dorp spreekt het zijn zorg uit over de wallen. Gemeld wordt dat de wal op de Zuidergeest in slechte staat is, evenals de wal langs het Smallepad. Specie afkomstig van de verharding van de Bergerweg zal gebruikt worden voor ophoging van de Oostdorper doodwal. De wal langs het Smal lepad is in de loop der jaren bij de dorpsuitbreiding verdwe nen. Het is mogelijk dat met de wal op de Zuidergeest de wal langs de Meerweg wordt bedoeld. Ons dorp is nog veel meer van deze historische wallen rijk. Langs de zuidzijde van de Hoflaan en in het daarachter gelegen bosgebied zijn ze te vinden. En ook langs de Eeuwigelaan in het Oude Hof gebied en aan beide zijden van de Sparrenlaan en langs de Komlaan komen we ze tegen. Opmerkelijk is, dat deze wallen, die onderdeel zijn van de tuinarchitectuur, reeds stammen uit de tijd van de aanleg van de plantagie van Studler van Zurck midden 17de eeuw. Na al die eeuwen is het door de wallen gevormde rondeau (cirkelvorm in de tuinarchitectuur) op de kruising Sparrenlaan met de Eeuwigelaan, nog zo goed als geheel aanwezig. Ook langs de Breelaan vanaf de Guurtj es- laan en ter hoogte van de Vinkenkrocht is nog een stuk wal zichtbaar, evenals bij de ingang van het Hemelrijklaantje. En er zijn er nog meer: langs de Notweg ligt een prachtige wal, in het Wal met voetpad langs de Breelaan (foto: Ru Waalewijn). oosten op de hogere gronden van de Zanegeest en Baakmeer- geest zijn nog resten van afscheidingen te vinden, bijvoorbeeld langs een deel van de Kerkedijk en langs de Westerweg. Het is merkwaardig dat van al deze historische wallen alleen de Oost dorper doodwal met deze naam bekend is. Bronnen: - Gemeentearchief Bergen, notulenboek burgemeester en wethouders, inv.nr. 28.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 23