INQUIRYOFFICI «au m lUMmamit AUS*UMMi»o*0 VmrlNIN6ief*A Het allereerste informatiekantoortje van de in 1953 opgerichte zelfstandige VVV- Bergen aan Zee aan de Zeeweg, geplaatst naast het voormalige hotel Casa Blanca van de familie Bison. Later zou een tweede, groter en eveneens houten VVV-kantoor verrijzen, dat op zijn beurt weer plaats zou maken voor de nieuwbouw van een winkel met vakantieappartementen. Deze en Casa Blanca vormen nu hotel-restaurant Victoria (collectie Gerard Meijer). Voortbestaan ter discussie Op 21 december 1953 werd in Bergen aan Zee een eigen, zelf standige Vereniging ter bevordering van het Vreemdelingenver keer opgericht. Al in het eerste jaar was deze, onder voorzit terschap van Gorrit Grondsma, een groot succes. Dit was voor het bestuur van Paal 33 aanleiding om op 9 december 1954 een besloten ledenvergadering te houden. Tijdens deze vergadering stond de vraag centraal of Paal 33 nog wel recht van bestaan heeft nu er een eigen, uitstekend functionerende VVV bestaat. Voor het eerst werd Paal 33 als wijkraad genoemd. Ook werd het een bezwaar bevonden dat drie van de zes bestuursleden tevens bestuurslid waren van de VVV. Men meende dat 'dit verwarrend werkt'. In de levendige discussie die volgde werden diverse argu menten aangevoerd tegen een mogelijk opheffing. Na stemming bleek niemand de vereniging Paal 33 op te willen heffen. Daarna sprak de vergadering over zand op de weg ('een zandverstuiving die catastrofale afmetingen aanneemt'), verdwenen straatnaam bordjes en de vraag of er weer eens een culturele avond georga niseerd kan worden: 'Misschien kunnen verschillende leden heel goed een avond vullen met het vertellen van hun belevenissen' In 1954 werden 'een openbare toiletgelegenheid in een wer kelijk keurig gebouwtje op het parkeerterrein en een publieke telefooncel' gerealiseerd. De nieuwe VVV-Bergen aan Zee liet een eigen houten kantoortje met informatiebalie bouwen. Vanaf dit moment vormde de VVV ook een opslagplaats van de spullen van de Commissie Zomerfeesten en zou steeds meer een spil functie innemen in het sociale leven in Bergen aan Zee. Andere tijden kondigen zich aan Al in 1952 moest er al een 'regeling getroffen worden voor de verhuur van zomerwoningen aan badgasten'De discussie die in 1953 volgde op de opmerking over de woningen aan de Verspyckweg, deed de vergadering besluiten dat 'we hier wèl graag veel nieuwe woningen zouden zien verschijnen, mits deze de gelegenheid zullen bieden tot gemeubileerde verhuur in de zomer'. Er werden inderdaad veel nieuwe woningen, zowel voor permanent als voor seizoensverblijf, gerealiseerd. Het flatgebouw (later de Alexanderflat gedoopt) aan het Van der Wijckplein werd gebouwd, Arend Bos Eyssen realiseerde in fasen tien vakantiewoningen aan de Zeeweg en er waren plannen voor nog meer vakantieverblijven. In augustus 1954 vond de opening plaats van het Zee- Aquarium. Over de plannen hiervoor schreef het bestuur van Paal 33 'dat volgens onze mening een dergelijke inrichting aan het karakter van onze plaats geen schade zou doen en het vreem delingenverkeer zou kunnen stimuleren en verzochten wij de Raad in deze kwestie een voor Bergen aan Zee gunstige beslissing te willen nemen Al deze ontwikkelingen leidden tot een toenemende stroom toeristen naar Bergen aan Zee. Mede daardoor verschoven ook de directe belangen van veel inwoners. Deze waren de eerste tien jaar na de oorlog vooral gericht op het weer bewoonbaar en leefbaar maken van het dorp. Daarna verschoof de belangstelling naar het verblijfstoerisme, zoals al bleek uit de oprichting van een eigen VVV. Toch bleven beide verenigingen naast elkaar voortbestaan. Ze werkten een aantal jaren innig samen en organiseerden de festivi teiten rondom het vijftigjarig jubileum van de badplaats in 1956. Ook de eerste renovatie van het Parnassiapark kwam mede door deze samenwerking tot stand. Toch bleek het op den duur niet mogelijk beide verenigingen in stand te houden. Oorzaken daar van waren onder andere gewijzigde belangen, deels overlappende activiteiten en de moeilijkheid om in een kleine gemeenschap zoals Bergen aan Zee vrijwillige bestuurs- en commissieleden te vinden voor twee verenigingen en de nog immer succesvolle Commissie Zomerfeesten. Juist in het zomerseizoen was de aan wezigheid op het eigen bedrijf noodzakelijk. Het einde nabij Uiteindelijk werd op de vergadering van 8 februari 1960 beslo ten tot opheffing van de vereniging. De VVV-Bergen aan Zee nam vanaf dat moment de rol van Paal 33 over en leidde een voortvarend bestaan. Alle activiteiten, zoals de contacten met de gemeente, de lezingenavonden, de jaarvergaderingen waarop uitvoerig bij het algemeen belang werd stilgestaan enz., werden voortaan door de VW voortgezet. Daarmee was de opheffing en in zekere zin het samengaan met de VVV een logische stap. De vereniging Paal 33 had op het hoogtepunt 111 betalende leden, heeft gedurende de wederopbouwperiode veel voor Bergen aan Zee en haar inwoners tot stand weten te brengen en heeft een belangrijke rol gespeeld in de sociale cohesie. 'Paal 33' was met recht een wijkraad 'avant la lettre', die pas tientallen jaren later werd opgevolgd door de Stichting Bergen aan Zee en de vereni ging Dorpsraad Bergen aan Zee. Bronnen: - B. Buizer en F.D. Zeiler, Een verjaardag aan zee: Bergen aan Zee 1906 - 2006. Schoorl 2006. - H. Jellema, 'De 100 jarige VVV gaat op in regionale organisatie'. In: Bergense Kroniek(2008), nr. 1, p. 23-27. - A.A. Veer, 'Kroniek van Bergen aan Zee'. In: H. Jellema (red.), Bergen aan Zee: badplaats sinds 1906. Schoorl 1981. - R. Waalewijn, 'De wederopbouw van Bergen 1945-1950. In: Bergense Kroniek( 1998), nr. 2, p. 34-36. - Notulenboek van 'Vereniging Paal 33'. Ru Waalewijn wordt bedankt voor zijn opmerkingen en José Siebers voor het bewaren van het notulenboek, waarop dit artikel is gebaseerd.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 22