deelnemerskaart DE VERENIGING 'PAAL 33' IN BERGEN AAN ZEE genoeg, kon bij gebrek aan een schakelklok, de verlichting nog niet worden ingeschakeld Dat duurde nog geruime tijd... Met het batige saldo van het 'klokkengeld' werd op die dag een kinderfeest georganiseerd, waaraan ook de gastenkinde- ren konden deelnemen. Cor Sijpheer, bekend als 'professor Remidol', gaf zijn befaamde poppenkastvoorstellingen en goo chelde de hele ochtend, er was muziek en tussentijds werden versnaperingen uitgedeeld. Er werd in het eerste jaar van de ver eniging veel bereikt, maar er bleef ook veel te wensen over, zodat 'in het komende jaar nog meer voor de wederopbouw van onze badplaats tot stand zal mogen komen'. Ambities en initiatieven Tijdens de Algemene Ledenvergadering van 19 oktober 1948 werd afscheid genomen van voorzitter Berkhouwer, die dus al na een jaar de voorzittershamer moest neerleggen. Hotelier Wil lem Bison van Hotel Casa Blanca aan de Zeeweg volgde hem op. Henk Schuddeboom bedankte de scheidend voorzitter Berk houwer en 'biedt hem namens het bestuur nog een lekkere sigaar aan'. Vervolgens brengt de nieuwe voorzitter enige ideeën naar voren: een geschenkenfonds voor 'bijzondere gezinsgebeurtenis sen' (wordt afgekeurd), een leeskring ('valt in goede aarde') en het organiseren van excursies. Over dit laatste is de vergadering enthousiast 'zodat hiertoe wordt besloten'. Ook aan culturele deskundigheidsbevordering dacht het bestuur. Zo konden de leden de winterlezingen in Bio-Vacantieoord bijwonen, waaron der een over 'humor, fantasie en werkelijkheid' door de heer Van der Linden en in februari 1949 over 'De geheime zender G XI door Jac. Verhagen uit Scheveningen. In later jaren sprak onder andere Anthony van Kampen over Groenland, liet Piet Timmerman zijn films over Noorwegen zien, werd de grote natuurwaarde van de duinen toegelicht en was er een lezing met lichtbeelden over de zeesleepboot Zwarte Zee. De eerste excursies vonden plaats naar Amsterdam en Hil versum waar op 9 en 23 maart 1949 het gebouw van NV De Ar beiderspers en de AVRO-studio's werden bezocht. De dagtoch ten naar Marken en Volendam tijdens het vijftigjarige jubileum van de badplaats in 1956 waren overboekt. Het waren grote suc cessen die de sociale samenhang in het dorp sterk bevorderden. Het bestuur was ambitieus: (het bevorderen van) restauratie van het Parnassiapark, herbouw van hotels, het organiseren van feestelijkheden voor kinderen en voor volwassenen, herstel van beplantingen in de kale wegbermen, het op voorstel van Els en Iep Verwer van café-restaurant Trianon trekken van publiek 'naar hier op de kaasmarktdag te Alkmaar', een toiletgebouw bouwen en de toegang tot de duinen beter regelen. Dat er ook wordt gesproken over het voortbestaan van de tramverbinding is een veeg teken. Waar mogelijk werd materiële ondersteuning gegeven: er werd een schoolbord geschonken aan het net opgerichte kleu terklasje. De zomerfeesten voor kinderen waren een groot suc ces. Jarenlang werden voor duizenden kinderen spelletjes op het strand georganiseerd: forten bouwen, zandfiguren maken en schatgraven; ook een ballonnenwedstrijd en verkleedoptochten ontbraken niet. In het Parnassiapark, op de grasveldjes voor en achter de muziektent, waren de poppenkast- en marionet tenvoorstellingen en de kinderkermis de grote successen. De Commissie Zomerspelen ontving een bijdrage van de VW en de BEM doneerde 200,-. De BEM, bij monde van baron Taets van Amerongen, vond het bezwaarlijk dat deelname kosteloos was Gommissie Zomerfeesten IBergen aan Zee voor Op leeftijd Een deelnemerskaart van de Commissie Zomerfeesten Bergen aan Zee. De kaart, vooraf gekocht bij de VVV, gaf recht tot deelname aan bijvoorbeeld de schatgraverij op het strand, de kinderkermis of de verkleedoptocht (collectie Bert Buizer). en dat 'de toeloop dan waarschijnlijk te groot zal worden'. Mocht er worden besloten dat deelname voortaan niet meer gratis is, dan wordt bekeken of de koloniekinderen korting kunnen krijgen. Bijzonder was het idee van de heer Klein om een open luchtbal - een 'bal champêtre'- op de boulevard te organiseren. Voorts was deze van mening dat bij het lichten van de zee dit aan meer gasten in Bergen-Binnen bekend moet worden ge maakt en hun aansluitend bus- of tramvervoer aan te bieden. De heer Roggeveen, voorzitter van de VVV, meende dat 'de VVV niet meer reclame zal kunnen maken, aangezien de grote terraszaken in Bergen, die ook lid zijn van de VVV, hier op te gen zullen zijn'. Wat de voorzitter ook meende, Ru Waalewijn herinnert zich dat aan een lantarenpaal voor De Rustende Jager een te verlichten uithangbord was aangebracht met de tekst 'De zee licht'Dit werd ontstoken indien dit natuurverschijnsel zich voordeed. Naast resultaten bleven er problemen bestaan. De toestand op het strand werd als 'hopeloos' geschetst en het bestuur dacht erover om zelf het puin uit de oorlogsjaren, het prikkeldraad en de veenpakketten te ruimen. In het verslag over 1950-1951 lezen we echter dat 'het opruimen van het strand voor het grootste deel door de natuur werd verzorgd'. De middenstanders wilden het van kracht zijnde kampeerverbod het liefst opgeheven zien, doch daaraan wilde Paal 33 niet meewerken. Ook de verharding van de wegen en het parkeren bleven de gemoederen van de ver eniging, inmiddels onder voorzitterschap van de heer Maasen, bezighouden. Teleurstelling bleek uit de weigering van het ge meentebestuur om een stemlokaal in Bergen aan Zee te realise ren. De bouw van zes gemeentewoningen aan de Verspyck- weg werd door de heer Zeiler verwelkomd, doch de realisatie van 'arbeiderswoningen' is 'niet in het belang van de badplaats' meent oud-voorzitter Bison. Met regelmaat sprak men over vuurwerk, een 'strandfeest van oude tijden', het stoken van vu ren en gedurende het bloembollenseizoen langs de bermen van de Zeeweg een bloementapijt te leggen van hyacintenkoppen, echter: 'wij zitten hier niet in de bollenstreek'De algehele ten dens is: 'Bergen aan Zee gaat vooruit!', maar een cursus Engels voor bewoners trok onvoldoende belangstelling om doorgang te kunnen vinden. De op de trottoirs staande palen met verkeers borden daarentegen werden wit geschilderd 'daar deze in de winter een gevaar zijn voor de wandelaars' en de derde prijs in een verloting was 'een pakje cigaretten'.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 21