De naar mening van mevrouw Pistorius gevaarlijke tramwegovergang bij de Elzenlaan, waar de naderende tram voortaan een fluitsignaal zou geven ter waarschuwing van de overige verkeersdeelnemers (collectie Bert Buizer). De Alexanderflat aan het Van der Wijckplein met rechts de openbare elektrische klok, die namens de bewoners door de Vereniging Paal 33 op 13 juli 1948 aan de gemeente werd aangeboden (collectie Bert Buizer). konden de badgasten het dorp gedurende de zomermaanden voorzichtig weer in bezit nemen. In deze wederopbouwpe riode ontstond voor het eerste in de korte geschiedenis van Bergen aan Zee een nieuw bewonersinitiatief. De eerste stappen naar Paal 33 Het was in het najaar van 1947: 'Dank zij het door de heer C. Berkhouwer genomen initiatief, kwamen wij Bergen aan Zeeërs, op 20 October 1947 in de 'Prins Maurits', in een ver gadering bijeen, om te bespreken, in hoe verre de oprichting van een vereniging de belangen van de bewoners van ons plaatsje, ten goede zou kunnen komen'. Er waren 39 bewoners aanwezig waarvan er 38 vóór de oprichting van een vereniging stemden teneinde 'de saam horigheid van de Bergen aan Zeeërs te bevorderen en hun gezamenlijke belangen te dienen Het voorlopige bestuur, bestaande uit de heren Berkhouwer (voorzitter), Smits, Fol- gers (secretaris), Mosk, Schuddeboom en Grondsma, kwam voor het eerst op 27 oktober 1947 bijeen, waarop direct de naam van de vereniging ter sprake kwam. Verschillende sug gesties werden besproken en ten slotte werd gekozen voor 'Paal 33'(naar kilometerpaal 33 op het strand). Allereerst werd het zeer wenselijk geacht het gemeente bestuur schriftelijk ervan te doordringen om de bestaande wederopbouwplannen spoedig ter hand te nemen 'opdat zoveel mogelijk vóór het seizoen 1948 gereed zou zijn' Mr. F. Zeiler stelde de brief op en collega Berkhouwer ver zamelde 95 handtekeningen van de bewoners. Het aldus breedgesteunde initiatief resulteerde in een drukbezochte vergadering op 3 december, waarop de wederopbouwplannen werden besproken met 'verschillende hoog geplaatste functi onarissen van de Wederopbouw'. Ir. De Vassy sprak over de wederopbouw in het algemeen, de heer Van Rossum over de financieringsmogelijkheden en de Amsterdamse stedenbouw kundige Wieger Bruin lichtte het wederopbouwplan voor Bergen aan Zee toe. Een levendige discussie volgde. Nog voor het einde van het jaar werd gepleit voor de verbetering van de straatverlichting, de plaatsing van telefooncellen en een toilet gebouw. De naoorlogse materiaalschaarste verhinderde echter een spoedige realisatie van de wensen. De oprichting een feit Op 16 januari 1948 vond de officiële oprichtingsvergadering plaats in de zaal van Toon Hopman aan de Jac. Kalffweg en werden de statuten van de nieuwe vereniging vastgesteld. Artikel 1, de doelstelling, luidde: 'De vereniging stelt zich ten doel, de saamhorigheid van de Bergen aan Zeeërs te bevorde ren en hun gezamenlijk belangen te dienen, met dien verstand, dat zoveel mogelijk zal worden samengewerkt met bestaande verenigingen, welke een min of meer gelijkluidende doelstelling voorstaan. Ook kwam de definitieve verkiezing van het bestuur aan de orde. Na stemming bestond het eerste, vijfhoofdige, bestuur uit de heren Berkhouwer, Folgers, Schuddeboom, Mosk en Smits. C. Berkhouwer (Cees Berkhouwer, de latere voorzitter van het Europees Parlement) werd vrijwel unaniem tot voorzitter gekozen. Na de vergadering kon het bestuur zich, naar aanleiding van een opmerking van mevrouw Pistorius, tot de Nederlandsche Spoorwegen wenden met het verzoek de tram bij de overweg Elzenlaan een fluitsignaal te laten geven: 'Dit verzoek mocht zeer spoedig het beoogde resultaat opleveren'. Het gemeentebestuur, het gemeentelijke elektriciteitbedrijf (GEB), de VVV (gevestigd in Bergen met leden in Bergen aan Zee), de Oranjevereniging en de Distributiedienst in Alkmaar werden door het bestuur bestookt met verzoeken om mede werking aan..., tot verbetering van..., tot het plaatsen van... enz. Een openbare klok op het Van der Wijckplein Bijzonder was het initiatief om op het Van der Wijckplein een klok te plaatsen. De heer Gerritsen, horloger aan de Kerkstraat in Bergen-Binnen, offreerde een klok met vier wijzerplaten en verlichting voor 1065,-. Hem toestemming geven tot het plaatsen van reclame zou 150,- besparen. De fa. Addicks te Amsterdam bleek 'ons voor 475,- een nog grotere klok te leveren'. Opnieuw bleek de betrokken- en saamhorigheid van de bewoners, toen voor dit doel maar liefst 863,- werd inge zameld. 'Na nog vele moeilijkheden te hebben overwonnen, kon deze klok, weliswaar nog op een voorlopig voetstuk, op 13 juli bij de oplevering van werk aan het stratenplan, worden onthuld en aan de Gemeente worden overgedragen. Jammer

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 20